Aktualności / wydarzenia

Usłyszeć wschód księżyca…

Drugi dzień Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”
Tim Eriksen ze Stanów Zjednoczonych
Tim Eriksen ze Stanów Zjednoczonych
"To ona przywiozła nam Tima Eriksena" - powiedział o Magdalenie Zapędowskiej dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kaziński
"To ona przywiozła nam Tima Eriksena" - powiedział o Magdalenie Zapędowskiej dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kaziński
Tim Eriksen do Polski przyjechał po raz pierwszy
Tim Eriksen do Polski przyjechał po raz pierwszy
Magdalena Zapędowska w rozmowie z Maciejem Kazińskim i Marcinem Bornusem-Szczycińskim | Fot.  Zofia Krzanowska
Magdalena Zapędowska w rozmowie z Maciejem Kazińskim i Marcinem Bornusem-Szczycińskim
Fot. Zofia Krzanowska

Wypełniona po brzegi kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu zgromadziła wczoraj miłośników muzyki dawnej podczas ponad dwugodzinnego koncertu Tima Eriksena.

Tim Eriksen przyjechał do Polski po raz pierwszy z północno-wchodniej części Stanów Zjednoczonych - z Nowej Anglii. Muzyka, którą wykonuje pochodzi w dużej mierze z XVIII i XIX wieku i jest wynikiem różnych kultur przenikających się w tym regionie. Dostrzec możemy brzmienie rodzimej muzyki, a także melodii z Czech, Polski Niemiec, Szkocji Irlandii i innych oraz wpływy muzyki afroamerykańskiej i muzyki Indian północnoamerykańskich. Tim Eriksen - to pieśniarz, multiinstrumentalista, kompozytor i poeta, popularyzator tradycji Sacred Harp, czyli zbiorowego śpiewu polifonicznych hymnów protestanckich. Inspiracje czerpie także z nowoczesnego rocka. Przez wiele lat grał w zespołach szantowych, grał też muzykę jazzową.

Podczas wieczornego koncertu usłyszeliśmy hymny religijne, pieśni miłosne i ballady z użyciem skrzypiec, banjo, gitary i vihueli. To właśnie wczoraj, w jednym z utworów, można było usłyszeć wschód księżyca. Na zakończenie wspólnie z Magdaleną Zapędowską i jeszcze jednym uczestnikiem warsztatów wykonali hymn Sacred Harp. Dwukrotne bisy były dowodem uznania dla niezwykłego artysty. Przez cały tydzień wraz z Jeske Karlsberg uczą pieśni w układzie czterogłosowym mając nadzieję, że tego typu grupy muzyczne powstaną w Polsce.

Dzisiaj o 20-tej w cerkwi konkatedralnej Kapela Brodów wykona polskie pieśni maryjne.

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(19.08.2008 | aktualizacja 19.08.2008 15:06)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65