Aktualności / wydarzenia

Rąbek historii miasta odsłonięty

Zapraszamy na kolejną promocję książki - tym razem Krystyna Kieferling i książka pt. Jarosław w czasach Anny Ostrogskiej. Szkice do portretu miasta i jego właścicielki (1594-1635). Znawczyni historii miasta poświęciła ponad dwadzieścia lat na badanie zwyczajów jarosławian w czasach, gdy miasto należało do księżnej Anny Ostrogskiej (przełom XVI/XVII w.). Promocja będzie miała miejsce w czwartek o godz. 17.00 w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia.

Jarosław za czasów Anny Ostrogskiej to nie jest pierwsza książka Krystyny Kieferling. Kilka lat wcześniej wydała Widoki Jarosławia na swoim koncie ma wiele publikacji poświęconych historii miasta i osobom z Jarosławiem związanych. 

"Najwięcej czasu spędziłam w Archiwum Państwowym w Przemyślu, gdzie znajduje się najwięcej materiałów XVIII-wiecznych" - informuje autorka, która do dziś pracuje w jarosławskim Muzeum - Kamienica Orsettich. Książka do nabycia jest u autorki, w godzinach pracy Muzeum.

 

Fragment "Wstępu" do książki:

Praca niniejsza poświęcona została miastu i ludziom w nim mieszkającym. Dzięki zachowanym źródłom - choć nie jest to zasób imponujący - a szczególnie testamentom, w pewnym stopniu możliwe jest poznanie „zwyczajnego" życia miejskiego, od wewnątrz, z pozycji ówczesnego mieszkańca Jarosławia. Codzienność, to często drobne, ledwie czasem zauważalne fakty. I taka historia codziennością pisana jest dla piszącej te słowa najbardziej pasjonująca. Cezura czasowa pracy została wyznaczona latami 1594 - 1635 to jest okresem, w którym Anna Ostrogska była współwłaścicielką, a potem samodzielną dziedziczką miasta.

Krystyna Kieferling

 

 

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(21.10.2008 | aktualizacja 03.11.2008 12:32)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65