Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2004 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Koncert Orkiestry Akordeonowej w ramach XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej 2004

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane utwory kompozytorów polskich i obcych. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory kameralne i symfoniczne, które zapomniane przeleżały w rękopisach dziesiątki a czasem setki lat.

Odnajduje sie je dzisiaj w pałacach, klasztorach lub w muzeach. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej na festiwalu przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. Dziesięć dotychczas zrealizowanych festiwali zainteresowało swym niecodziennym profilem wielu polskich i zagranicznych muzyków, muzykologów, a także muzea i instytuty, które zajmują się niepublikowanymi rękopisami muzycznymi. Potwierdziły one potrzebę kontynuowania unikalnej formuły prezentacji muzyki odnalezionej.
Festiwal ten znalazł też akceptację środowiska dziennikarskiego (prasa, radio, telewizja) oraz publiczności, która liczenie uczestniczy we wszystkich koncertach. Zaznaczamy, że udział w festiwalu niesie za sobą możliwość promocji miasta m.in. poprzez obecność w internecie, w mediach w programach i na afiszach we wszystkich miejscowościach, w których odbywają się festiwalowe koncerty. Na koncertach często obecne są też media (prasa, radio, TV...)
W 2003 r. w festiwalu uczestniczyły 22 miejscowości. Były to m.in: Bełchatów, Bielsko-Biała, Brzesko, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Jastrzębie Zdr., Jodłowa, Kraków, Nowy Wiśnicz, Ożarów, Rytwiany, Siemianowice ŚL, Skierniewice, Sosnowiec, Tarnów, Wieliczka.....
Do Komitetu Honorowego Festiwalu zaproszeni są prezydenci, burmistrzowie miast, a także ambasadorowie, konsulowie i dyrektorzy zagranicznych placówek kultury biorących udział w w/w Festiwalu. W roku bieżącym do grona współorganizatorów dołączyły m.in. Oświęcim, Rybnik, Jarosław...
W sumie - odbędzie się 27 koncertów w 23 miejscowościach. Zaprezentowanych zostanie kilkanaście muzycznych "znalezisk" m.inn. G.B. Pergolesi'ego, Werbickiego, Bortniańskiego, Berezowskiego, Ph. Schmutzera seniora i juniora, Clary Schumann, J.Ch. Rincka, Pasąuale Bona, kompozytorów anonimowych XVIII i XIX w. żyjących na Sycylii, utwory o charakterze dworskim ze zbiorów węgierskich tabulatur XVII i XVIII w.,..... "Ave Maria" zapomnianych kompozytorów poprzednich stuleci....
W XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej udział wezmą zespoły i soliści z Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Włoch, Ukrainy, Niemiec... Polski.

Informacje dotyczące programu i wykonawców koncertu Orkiestry Akordeonowej pod dyr. V. Cuchrana - w Jarosławiu 3.V. 2004 r.

W ramach festiwalu w Jarosławiu wystąpi Orkiestra Akordeonowa z Koszyc pod dyr. Yladimira Cuchrana.Orkiestra istnieje ponad 20 lat. Założył ją słynny wirtuoz gry na akordeonie- Yladimir Cuchran (w którego żyłach płynie także polska krew). Orkiestra składa się z profesorów, wykładowców i dyplomantów wyższych muzycznych uczelni Słowacji. Koncertuje w całym świecie. W r. 2000 odbyła bardzo atrakcyjne tournee po Meksyku i Argentynie. Dwukrotnie występowała w Japonii. Na wszelkiego rodzaju festiwalach muzycznych zdobywa I nagrody i wyróżnienia. W Polsce - koncertowała kilkakrotnie- zawsze na zaproszenie Centum Artystyczno-Szkoleniowego. "Inter-Art.".
W r. 1999 i 2000 - podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej.- uzyskując wspaniale recenzje krytyków muzycznych. Wiele kompozytorów pisze dla orkiestry specjalne utwory choć jej repertuar jest szeroki. Obejmuje arcydzieła począwszy od J.S. Bacha poprzez Mozarta, Haendla.. aż po prawdziwe "hity" filmowe, operetkowe czy musicalowe ( w tym również - autorstwa L. Bernsteina np. West side story"). To wszystko w układzie na 20 -kilka akordeonów, perkusje z uwzględnieniem solistów np. śpiewu, akordeonu, gitary etc.
W repertuarze orkiestry można usłyszeć m.in.: Hans Brehme - Uwertura w symfonicznym stylu Franz Liszt - Rapsodia węgierska nr 2, Astor Piazzola - Oblhdon, Leonard Bernstein - "West side story", George Gershwin - "Porgy and Bess" - fragmenty, Jerzy Dastych - "Tańce polskie", Piotr Czajkowski - Capriccio op. 47

Wydział Kultury Turystyki i Promocji Miasta
(28.04.2004 | aktualizacja 29.11.2007 12:18)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31