Aktualności / wydarzenia

Jubileuszowa wystawa fotografii Jerzego Wygody

Zapraszamy do jarosławskiej galerii RYNEK 6 na retrospektywną wystawę fotografii w 72. rocznicę urodzin i 50. rocznicę pracy twórczej fotografika Jerzego Wygody. Do końca miesiąca obejrzeć można czarno-białe fotografie artysty, który z Jarosławiem związany jest od wielu lat, pierwszy raz prezentował swoje zdjęcia w 1976 r. w ramach zbiorowej wystawy fotografii w ówczesnym Miejskim Domu Kultury. Później przez kolejne lata brał udział w wielu wystawach, zakładał fotograficzne kluby, w tym Atest 70.

Jerzy Wygoda znany jest w środowisku fotograficznym od wielu, wielu lat. Wystawa jubileuszowa - zorganizowana w 50. rocznicę pracy twórczej i 72. rocznicę urodzin, w pełni prezentowana była w ubiegłym roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Jarosław prezentuje jej tylko część zdjęć. Otwiera ją zdjęcie wykonane w 1942 roku przez kilkuletniego wtedy Jerzego, który sfotografował członków swojej rodziny przed wiejskim domem na obrzeżach Polski Wschodniej.

Na wystawie obejrzeć można kilkadziesiąt zdjęć - tylko niewielki wycinek twórczości artysty -  w jarosławskiej galerii nie znajdziemy cyfrowych ani kolorowych fotografii. Sugestywny tytuł: Mówię... Wołam do was! - to tytuł zaczerpnięty z tryptyku z 1992 r. pt. „Autoportret w rozbitym szkle".

Fotografie pogrupowane są w cykle tematyczne, znajduje się wśród nich także kompozycja będąca fragmentem pracy dyplomowej w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie pt. „Lokomotywownia". Jerzy Wygoda to wytrawny fotograf - wciąż w ruchu, nie mający uprzedzeń do tematów fotograficznych i technik. Przez długi czas wierny analogicznej fotografii, po jakimś czasie podjął się także przygody z technikami cyfrowymi.

Jerzy Wygoda uprawia wiele rodzajów fotografii - od portretowej, fotografii pejzażu, dokumentacyjnej, reportażu, po fotografię sportową, czy zabawę technikami fotograficznymi - filtrami, cieniami itd. Podejmuję wszystkie tematy - zawsze bałem się zaszufladkowania tylko w jednej kategorii - stąd tak różnorodny wachlarz prac - interesuje mnie ludzka twarz i emocje na niej widoczne, ale także architektura, reportaż - komentuje Jerzy Wygoda - często brałem aparat i szedłem po prostu szukać ciekawych rzeczy.  

Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, zbiorowych, od lat pracuje jako wykładowca w krośnieńskim Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, jest delegatem Fundacji Fotografia dla Przyszłości na obszar Polski południowo-wschodniej, członek założyciel Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców, nagrodzony odznaką ministerialną: Zasłużony Działacz Kultury.

Poniżej niektóre zdjęcia Jerzego Wygody, niestety nie wszystkie do obejrzenia w jarosławskiej galerii Rynek 6.

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(12.01.2009 | aktualizacja 12.01.2009 13:53)
Pomnik Katyński w New Jersey - zdjęcie nie eksponowane w Galerii Rynek 6
Pomnik Katyński w New Jersey - zdjęcie nie eksponowane w Galerii Rynek 6
Kirkut przy synagodze Remu w Krakowie
Kirkut przy synagodze Remu w Krakowie
Parada Pułaskiego Nowy Jork 1999
Parada Pułaskiego Nowy Jork 1999
Drugi brzeg- 2007 zdjęcie zamykające wystawę jubileuszową
Drugi brzeg- 2007 zdjęcie zamykające wystawę jubileuszową
Markowa
Grodzisko Dolne -1988
Markowa Grodzisko Dolne -1988
Markowa 
Grodzisko Dolne - 1988
Markowa Grodzisko Dolne - 1988
Markowa 
Grodzisko Dolne - 1988
Markowa Grodzisko Dolne - 1988
Markowa 
Grodzisko Dolne - 1988
Markowa Grodzisko Dolne - 1988
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65