Aktualności / wydarzenia

Dzień Przyjaźni Polsko -Węgierskiej

W dniach 23 i 24 marca delegacja z Jarosławia z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim na czele uczestniczyła w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywały się w Krośnie. Uroczystości swoją obecnością uświetnili: Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezydent Węgier László Sólyom, sprawujący patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

Święto Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest  co roku organizowane  na przemian przez stronę polską i węgierską. Jego historia rozpoczęła się od wspólnego poparcia, jakiego udzielili idei ustanowienia Prezydent RP Lech Kaczyński oraz Prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyom. 23 i 24 marca 2006 roku  obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr na Węgrzech, podczas których doszło do podpisania dokumentu znanego jako Deklaracja z Győr. Wówczas po raz pierwszy obchodzono dzień przyjaźni obu narodów. Do tradycji przyjaźni i współpracy pomiędzy Polakami i Węgrami odwołały się również parlamenty obu państw, ustanawiając w 2007 roku dzień 23 marca - Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczyste obchody święta odbyły się wówczas w  Przemyślu. W 2008 roku oba narody  oficjalnie bratały się ze sobą w węgierskim Debreczynie a w roku 2009, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,  gospodarzem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej było Krosno.

Uroczyste spotkanie oficjalnych delegacji miast Polski i Węgier z udziałem prezydentów obu krajów odbyło się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Prezydent RP Lech Kaczyński podkreślił bardzo dobre relacje na szczeblu prezydenckim a także wyraził zadowolenie z owocnej współpracy samorządów obu krajów. 70. rocznica wybuchu II wojny obchodzona w 2009 roku stała się okazją do wręczenia przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego listów gratulacyjnych 70 miastom węgierskim, które udzieliły pomocy Polakom w czasie wojny.  Prezydent Węgier  László Sólyom nawiązał do historycznych korzeni przyjaźni polsko-węgierskiej. Zaznaczył szczególne zasługi Polski południowo-wschodniej dla rozwoju wzajemnej  współpracy. Wspomniał również  swoją wizytę w Jarosławiu w dniu 11 listopada 2008 roku.

Prezydenci obu państw wybrali się na spacer po krośnieńskiej Starówce, gdzie powitali uczestników „Sztafety Przyjaźni" Sárospatak - Krosno. Następnie odsłonili tablicę  upamiętniającą istnienie Bramy Węgierskiej w Krośnie.

W bogatym programie obchodów znalazły się:  wykład prof. Andrzeja Borowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Początki Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w renesansie,  sympozjum Znaczenie postaci Pawła z Krosna w rozwoju kultury renesansu Polski i Węgier, koncert galowy Od czardasza do mazura prezentujący tańce ludowe oraz okolicznościowe wystawy.

Joanna Mordarska
Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(25.03.2009 | aktualizacja 27.03.2009 08:10)
Prezydent Węgier László Sólyom, Prezydent RP Lech Kaczyński oraz Prezydent Krosna Piotr Przytocki
Prezydent Węgier László Sólyom, Prezydent RP Lech Kaczyński oraz Prezydent Krosna Piotr Przytocki
Prezydent Krosna odbiera sztandar Przyjażni Polsko - Węgierskiej od burmistrza Debreczyna
Prezydent Krosna odbiera sztandar Przyjażni Polsko - Węgierskiej od burmistrza Debreczyna
Wykład prof. Andrzeja Borowskiego z UJ
Wykład prof. Andrzeja Borowskiego z UJ
Prezydent RP Lech Kaczyński
Prezydent RP Lech Kaczyński
Prezydent Węgier László Sólyom
Prezydent Węgier László Sólyom
Przekazanie listu gratulacyjnego od Prezydenta RP
Przekazanie listu gratulacyjnego od Prezydenta RP
Prezydent RP Lech Kaczyński oraz burmistrz Andrzej Wyczawski
Prezydent RP Lech Kaczyński oraz burmistrz Andrzej Wyczawski
Burmistrz Andrzej Wyczwski i burmistrz miasta  Sárospatak – Richard Hörcsik | Fot.  Joanna Mordarska, Andrzej Wikiera
Burmistrz Andrzej Wyczwski i burmistrz miasta Sárospatak – Richard Hörcsik
Fot. Joanna Mordarska, Andrzej Wikiera
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65