Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pierwszy na Podkarpaciu Park Kulturowy

Na ostatniej sesji rady Miasta Jarosławia - 23 marca 2009 r. zapadła ostateczna decyzja o utworzeniu „PARKU KULTUROWEGO ZESPOŁU STAROMIEJSKIEGO ORAZ ZESPOŁU KLASZTORNEGO OO. DOMINIKANÓW W JAROSŁAWIU". Radni jednogłośnie podnieśli rękę za projektem uchwały o objęciu dzielnicy staromiejskiej i zespołu oo. Dominikanów ścisłą ochroną konserwatorską przez powołanie jarosławskiego parku kulturowego.
Wcześniej jednak radni wysłuchali obszernych wyjaśnień na temat korzyści i skutków jego utworzenia w mieście. Szeroko omówił te zagadnienia główny koordynator prac projektowych Planu Ochrony Parku Kulturowego architekt Adam Sapeta z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie. Obszar Parku Kulturowego w Jarosławiu obejmuje dzielnicę staromiejską poszerzoną o teren dawnych fortyfikacji miejskich (wały i fosy), historycznego placu targowego przed Bramą Krakowską (ob. Plac Mickiewicza), kwartał zabudowy związany z kościołem i dawnym szpitalem Św. Ducha, zespół kościoła Św. Mikołaja i klasztoru SS. Benedyktynek wraz z otaczającymi go fortyfikacjami murowanymi w systemie basztowym i ziemnymi oraz przyległą zabudową na przedpolu widokowym. Park Kulturowy obejmuje także położony na wschód od Starego Miasta zespół klasztoru OO. Dominikanów z kościołem pw. Matki Bożej Bolesnej, klasztorem, zespołem murowanych fortyfikacji. W obrębie Parku Kulturowego znajduje się także zabytkowa zabudowa ulicy Dominikańskiej.
Jarosław jest miastem o bardzo bogatej historii, wielokulturowym, degradacja i nieprzemyślana urbanizacja  na terenie zabytkowej części miasta wymaga podjęcia działań zmierzających do ochrony i uporządkowaniea tego obszaru. 

Celem utworzenia Parku Kulturowego jest ochrona dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego oraz określenie wytycznych w celu wskazówek działań na obszarze Parku Kulturowego tak, by jarosławska starówka mogła zasłużyć na miano pomnika historii.

Powierzchnia jarosławskiego Parku Kulturowego obejmuje powierzchnię 46 ha.

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(25.03.2009 | aktualizacja 25.03.2009 14:40)
Architekt Adam Sapeta
Architekt Adam Sapeta
Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31