Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Na sesji RM powołano Centrum Kultury i Promocji

Dobiegają końca prace remontowe w Kamienicy Attavantich, radni podjęli uchwałę o utworzeniu samorządowej instytucji kultury, początek maja - to optymalny czas na oficjalne rozpoczęcie działalności nowoczesnej, prężnej placówki służącej mieszkańcom i turystom przez cały rok.
Planowana galeria artystyczna - I piętro
Planowana galeria artystyczna - I piętro
Parter - siedziba przewodników turystycznych - planowane Centrum Informacji Turystycznej
Parter - siedziba przewodników turystycznych - planowane Centrum Informacji Turystycznej
Winda dla osób niepełnosprawnych już czeka...
Winda dla osób niepełnosprawnych już czeka...
Fot. Iwona Międlar

Podczas obrad ostatniej sesji 23 marca br. radni przy trzech głosach wstrzymujących się, podjęli uchwalę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą „Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu". Załącznikiem do uchwały jest statut organizacji, burmistrz Andrzej Wyczawski zaprosił zainteresowanych radnych do wspólnej pracy nad jej regulaminem organizacyjnym. Spośród wątpliwości, jakie zgłaszali radni przed przyjęciem uchwały, wyłaniały się sugestie aby Centrum otwarte było przez siedem dni w tygodniu, pytano o sposób zatrudniania dyrektora Centrum, kilka sugestii dotyczyło działalności miejskiego MOK-u jeden z radnych sugerował, by zapisy statutu zostały poszerzone. Budżet miasta na 2009 r. ma zapis o przekazaniu na działalność Centrum 530 tys. zł., więc pytanie o środki zadane przez jednego z radnych wydało się od razu wyjaśnione.

Podstawowym celem Centrum jak podaje statut, jest upowszechnianie, tworzenie i ochrona kultury, popularyzacji walorów kulturowych, turystycznych, swoją działalnością obejmuje teren Gminy Miejskiej Jarosław i obszary kulturowo i etnicznie z nią związane.

W Kamienicy Attavantich - siedzibie Centrum dobiegają końca prace remontowe, parter został już zgłoszony do tzw. odbioru, czyli remont tej kondygnacji jest już zakończony, w kwietniu inwestor przewiduje zamknięcie całości zadania. To będzie pierwszy zabytkowy budynek, w pełni przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych - z windą - z zachowaniem walorów zabytkowych wnętrza. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-438, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 16 sierpnia 1991 r. - co pociągało oczywiście prowadzenie wszystkich robót pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Remont obejmował: przemurowanie pęknięć w ścianach oraz wzmocnienie ścian i stropów, remont tynków wewnętrznych i elewacji wraz z wprowadzeniem historycznej kolorystyki, wymianę stolarki okiennej, konserwację sztukaterii w Sali Lustrzanej, parkietów na I piętrze oraz części stolarki drzwiowej, wykonanie nowych instalacji technicznych, budowę szybu i montaż windy osobowej.

Zgodnie z zapowiedziami remont prowadzony jest, aby wykorzystać obiekt na działalność kulturalną i promocyjną. W Centrum Kultury i Promocji prowadzona będzie działalność kulturalna, w tym małe formy artystyczne, i galeria artystyczna pod patronatem artystycznym Zespołu Sztuk Plastycznych im. St. Wyspiańskiego Jarosławiu.

Parter przewidziany jest do obsługi ruchu turystycznego w Jarosławiu, promocji obiektów wartych zobaczenia, będzie miało miejsce Centrum Informacji Turystycznej, od lat oczekiwane w Jarosławiu. Siedzibę znajdą tutaj jarosławscy przewodnicy turystyczni. Można też będzie tutaj nabyć gadżety, pamiątki jarosławskie, wydawnictwa, obrazy czy widokówki.

Na I piętrze znajdować się będzie galeria artystyczna - sale wystawiennicze. Galeria będzie pod opieką artystyczną Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Czas najwyższy podjąć żywą współpracę z placówką, która ma świetną renomę w świecie artystycznym w Polsce. Dotychczas nie podejmowaliśmy współpracy o długofalowej perspektywie, myślę, że było to ze szkodą dla miasta.  Ponadto podejmowane będą wystawy z różnych gałęzi kultury: historyczne, (we współpracy z IPN), ale także BWA

Na II piętrze - w tzw. „Sali lustrzanej" - będzie miała miejsce sala kameralna dla małych form artystycznych - spotkań autorskich, literackich, małe formy teatralne, zamontowane w sali zostało podscenium - właśnie w tym celu oraz garderoba.

 

Kamienica wybudowana w 2. poł. XVII w. przez Włocha Juliusza Attavantiego, który z bratem Fabianem zajmował się handlem bławatnym (tekstylia) i materiały przywozili do Warszawy, Lublina, Lwowa, Jarosławia i Krakowa, gdzie posiadali własny sklep. Kamienica dwukondygnacyjna, z podcieniami, w XIX wieku pozbawiona została podcieni (piwnice budynku wychodzą aż pod płyty chodnikowe. W drugiej poł. XIX w. r. budynek został wykupiony przez władze miasta na siedzibę magistratu i sąd (ponieważ ratusz zostaje zajęty przez Austriaków). Gruntowne remonty kamienica przechodzi w połowie i pod koniec XIX wieku.

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(27.03.2009 | aktualizacja 27.03.2009 13:42)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30