Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2004 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

"Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego"

Dnia 12. grudnia br. odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Stanu Wojennego pod nazwą "Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego"...

Dnia 12. grudnia br. pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Stanu Wojennego pod nazwą "Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego". Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Zarząd Oddziału Wojewódzkiego z siedzibą w Jarosławiu.

Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Ks. Jerzego Popiełuszki na terenie Opactwa SS. Benedyktynek w Jarosławiu. Pod pomnik przybyli przedstawiciele władz miasta, Zarząd Wojewódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z siedzibą w Jarosławiu oraz osoby represjonowane i internowane w okresie Stanu Wojennego. Po wygłoszeniu przemówienia przez Ks. Mariana Rajchela i złożeniu wieńców pod pomnikiem, goście udali się do Kolegiaty Jarosławskiej na uroczystą Mszę Świętą, koncelebrowaną przez Ks. Proboszcza Aleksandra Kustrę.

Po Mszy Świętej, uczestnicy obchodów "Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego" przybyli do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie rozpoczął się program artystyczny pt. "Był czas zdławionej prawdy, zdeptanej wolności…". Podczas programu młodzi artyści z MOK w Jarosławiu, wykonywali pieśni i recytowali wiersze, które swoim charakterem nawiązywały do okresu Stanu Wojennego - okresu represjonowania ludzi pałających patriotyzmem.

Po programie, zaproszeni goście wraz z organizatorami udali się na spotkanie, w którym uczestniczył Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski.

Goście wspominali miniony okres oraz dzielili się swoimi przeżyciami, jakich doświadczyli będąc represjonowani a niejednokrotnie internowani. Mimo wszystko, pozostali pełni pogody ducha i zadowolenia pomimo upływu lat i gorzkich przeżyć. Dzisiaj nie ma już "żelaznej kurtyny", więc mogą spotkać się i w spokoju porozmawiać o tamtych czasach, które jeszcze do niedawna zapisane były na kartach historii jako "biała plama". Ci ludzie nie żyją w odosobnieniu. Ich zadaniem i zarazem powołaniem jest przekazanie cennej wiedzy na temat okresu represjonowania Narodu Polskiego młodym pokoleniom w celu wpojenia im wrażliwości narodowej i ducha patriotyzmu.

Wydział Kultury,Turystyki i Promocji Miasta
(14.12.2004 | aktualizacja 29.11.2007 12:29)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30