Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka to plus”

Już po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu włączyła się do ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. W tym roku obchodzony był ph. „Biblioteka to plus”.
Bogaty program  Tygodnia Bibliotek obejmował różnorodne działania podkreślające znaczenie biblioteki w środowisku lokalnym. Imprezy czytelnicze skierowane były do wszystkich grup użytkowników. Odbywały się w siedzibie głównej oraz wszystkich agendach biblioteki, tj. Oddział dla Dzieci, Filia Nr 2 i Filia Nr 4.

Tydzień Bibliotek rozpoczął Kiermasz Książki Bibliotecznej. W dniach od 7 do 16 maja czytelnicy mogli zakupić książki wycofane ze zbiorów bibliotecznych za symboliczną złotówkę. Kiermasz książki cieszył się dużym zainteresowaniem. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostały na zakup nowości wydawniczych.
W czytelni Głównej odbył się cykl spotkań „Zostań pilotem" połączony z prezentacją multimedialną o lotnictwie szybowcowym Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej. Spotkania prowadzili Zenon Wajda - instruktor lotniczy oraz Jarosław Orłowski - pilot. Udział w nich wzięli uczniowie jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych.
"Europejska podróż" i „Europejscy bajkopisarze" to tematy lekcji bibliotecznych dla klas IV-VI szkół podstawowych, w czasie których uczniowie poznawali kulturę i literaturę krajów europejskich. Rok 2009 został ogłoszony Rokiem Juliusza Słowackiego. Z tej okazji w czytelni odbyły się lekcje z licealistami na temat „Juliusz Słowacki w 200 rocznicę urodzin i 160 rocznicę śmierci". Lekcjom towarzyszyła wystawa poświęcona twórczości poety. 
12 maja odbyły się warsztaty „Program SOWA" w MBP w Jarosławiu, na które zaproszone zostały bibliotekarki bibliotek gminnych powiatu jarosławskiego. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z nowoczesnymi metodami ewidencji zasobów bibliotecznych. Dużo miejsca w Tygodniu Bibliotek poświęciliśmy najmłodszym czytelnikom. 
Międzynarodowy Rok Astronomii był okazją do zorganizowania lekcji bibliotecznych „Przez książkę do gwiazd" dla uczniów klas I-III. Lekcjom towarzyszyła wystawa książek z dziedziny astronomii a także mini konkurs plastyczny „Przyjaźń z kosmitą".
13 maja był dniem atrakcji dla przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy wzięli udział w spotkaniu ph. „Czytanie zbliża". Fragmenty baśni „Kopciuszek" wszystkim dzieciom czytała pani Anna Korczewska Prezes TPD, zaś piękną inscenizację tej baśni zaprezentowały dzieci
z Miejskiego Przedszkola Nr 9. Konkurs plastyczny „Kopciuszek w oczach dzieci" był okazją do wspólnej zabawy i piękne wykonanie postaci Kopciuszka. Wszyscy uczestnicy spotkania poczęstowani zostali słodyczami.
"Książka i biblioteka mojego dzieciństwa" - do głośnego czytania najmłodszym zaprosiliśmy panią Annę Gajdę, znaną poetkę jarosławską, panią Martę Zadorożną polonistkę z PG Nr 1 oraz panią Wiolettę Kisałę, dziennikarkę Gazety Jarosławskiej.
Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy przedszkolaków z okazji 115 rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Dzieci brały udział w inscenizacji utworu „Rzepka" oraz głośnym czytaniu najpiękniejszych wierszy poety. Podsumowaniem był konkurs plastyczny na ulubiona postać z utworów J. Tuwima. Nagrody, słodki poczęstunek, pamiątkowe zdjęcia, takie atrakcje czekały na wszystkich uczestników spotkań.

W dniach 8-15 maja swoje święto obchodzili zarówno bibliotekarze jak i biblioteka. Dlatego też w tym tygodniu nie zabrakło atrakcji dla wszystkich użytkowników biblioteki. W ostatni dzień odbyło się spotkanie podsumowujące Tydzień Bibliotek 2009 w MBP w Jarosławiu połączone z prezentacja multimedialna Tygodnia Bibliotek 2004-2009.
O tym, czy „Biblioteka to plus" przekonywali w swoich prezentacjach uczniowie jarosławskich szkół. Za przygotowanie tak bogatego i interesującego programu Tygodnia Bibliotek oraz za  ciągłą pracę i wysiłek wszystkich bibliotekarzy na rzecz rozwoju czytelnictwa serdeczne słowa podziękowania wyraził zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia pan Bogdan Wołoszyn. Tydzień Bibliotek 2009 zakończył wspaniały występ folkowego zespołu „Drewutnia" z Lublina. W okresie Tygodnia Bibliotek zorganizowano 63 imprezy czytelnicze, w których wzięło udział 2876 uczestników.

Elżbieta Tkacz

Dyrektor MBP w Jarosławiu

wprowadził: Rafał Żelazo
Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
(22.05.2009 | aktualizacja 22.05.2009 11:25)
Archiwum
Grudzień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31