Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Gimnazjaliści z PG 4 uczestnikami Europawoche

W dniach od 3 do 10 maja grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum Nr 4 w ZSO im. Książąt Czartoryskich, pod opieką nauczycieli uczestniczyła w Tygodniu Europejskim - Europawoche, który odbywał się w Gersheim w Saarlandzie (Niemcy).
Archiwum szkoły
Archiwum szkoły

W Gersheim polscy gimnazjaliści spotkali swoich rówieśników z Francji, Niemiec, Włoch i Ukrainy, z którymi nawiązali serdeczne przyjaźnie. Wspólna praca w międzynarodowych grupach, wspólne dyżury w kuchni, mecze tenisa stołowego i koszykówki, grillowanie i zwykłe rozmowy, wreszcie taniec i piosenka bardzo temu sprzyjały. Każda z grup przygotowała prezentację swojej szkoły, miasta i regionu.

Wszystkie narodowości serwowały specjalności kulinarne charakterystyczne dla swego kraju. Na wielki bufet wieczorny przybyli między innymi: konsul Niemiec z Krakowa, konsul Francji z Kolonii, Wicewojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, konsul Ukrainy, konsul Włoch.

Program pobytu był bardzo interesujący. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili m.in. stolicę Saarlandu - Saarbricken, znaną z drugiego co do wielkości teatru w Niemczech, Metz, gdzie odwiedzili dom Schumana oraz katedrę Saint Etienne, a także neoromański kościółek na wyspie na rzece Moselle. Ciekawym doświadczeniem była dla gimnazjalistów wycieczka do Muzeum Prehistorycznego w Gondwanie oraz oglądanie filmu o dinozaurach w kinie 3 D.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył wyjazd do Fischbach, gdzie amatorzy wspinaczki i sportu mogli wziąć udział w wejściu po ruchomej ściance na określoną wysokość, zjeździe po linie, wspinaniu się ruchomą drabinką czy zjeździe krytą zjeżdżalnią. Ostatnią wyprawę stanowiła wycieczka do Europejskiej Akademii w Otzenhausen. Młodzież uczestnicząca tam w seminarium poświęconym ekologii, pracowała w międzynarodowych zespołach.

Pobyt w Niemczech zakończyła wędrówka szlakiem figur celtyckich do ruin zamku Celtów na wzgórzu, skąd widać było Luksemburg.

Tydzień Europy w Gersheim był dla uczniów niezapomnianym przeżyciem. Towarzyszyło mu podpisanie umowy między Saarland a Podkarpaciem, dlatego jest realna szansa na podjęcie działań zmierzających do zacieśnienia kontaktów z grupami, z którymi gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum nr 4 mieli przyjemność spotkać się w Gersheim.

 

 

mgr Joanna Kogut
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ks. Czartoryskich w Jarosławiu
(22.05.2009 | aktualizacja 22.05.2009 14:18)
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30