Aktualności / wydarzenia

Honorowe Obywatelstwo Jarosławia to dla mnie zaszczyt

Wzruszonym głosem powiedział odbierając Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Bogusław Nizieński. Uroczystość odbyła się podczas sesji Rady Miasta Jarosławia w dniu dzisiejszym.

Bogusław Nizieński - to 18. z kolei Honorowy Obywatel Jarosławia, po m.in. Janie Pawle II, ks. bp. Ignacym Tokarczuku, Robercie Korzeniowskim, dr. Istvanie Kovacsu, czy Romanie Koba. Rada Miasta nadaje ten zaszczytny tytuł za wybitne osiągnięcia i aktywność na rzecz Jarosławia.

Bogusław Nizieński jako szesnastoletni chłopak wstąpił do AK do plutonu Władysława Koby, brał czynny udział w bitwach pod Szówskiem, był łącznikiem w pięciodniowej bitwie o Jarosław.Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jako prawnik zaangażowany w tworzenie Solidarności na początku lat osiemdziesiątych XX w. Sędzia Sądu Najwyższego, Rzecznik Interesu Publicznego.

Jarosław jest 2. po rodzinnym Wilnie umiłowanym miastem, nigdy nie przyniosę ujmy Jarosławiowi, jestem bardzo wzruszony tym zaszczytnym tytułem. Gdy w listopadzie 2008 r. odbierałem z rąk Prezydenta RP Order Orła Białego za moją przeszłość, to zasłużyłem na to dzięki także Jarosławiowi - powiedział Honorowy Obywatel. 

Bogusław Nizieński jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oddziału warszawskiego, gdzie żywo propaguje i kultywuje historię naszego miasta, był zaangażowany przy powstaniu Pomnika Pamięci Kapitana Władysława Koby w maju 2008 r.

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(29.06.2009 | aktualizacja 29.06.2009 14:00)
Fot. Iwona Międlar
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65