Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Finałowy koncert

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni dobiegł końca. Wszyscy mogli w niedzielę uczestniczyć we Mszy św. u oo.dominikanów, której przewodniczył ks. bp Adam Szal. Ale ostatni koncert w sobotę 29 sierpnia rozbrzmiewał średniowieczną muzyką sakralną w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Bohaterem koncertu był Francuz - Marcel Pérès - badacz muzyki średniowiecznej, któremu towarzyszył chór festiwalowy.
Fot. Iwona Międlar

Marcel Pérès - to francuski wykonawca i badacz muzyki średniowiecznej, założyciel zespołu Organum,  z którym podejmował szereg autorskich programów badawczych i nagrań. Dorobek zespołu jest bardzo ważnym materiałem poznawczym na temat chorału gregoriańskiego, wpływów bizantyjskich na muzykę średniowieczną. Poglądy Pérèsa na muzykę dawną są potwierdzeniem przenikania chorału zachodniego i wpływów bizantyjskich. Wpływy te Pérès odzwierciedla w charakterystycznym śpiewie: intonacji, modulacji dźwięków. Ta ornamentyka wschodnia może trochę zaskakiwać, ale ma ona swoje źródło w długoletnich badaniach.  

Na zakończenie festiwalu jarosławskiego, Pérès kierował kilkudziesięcioosobowym chórem festiwalowym, odtwarzając XIV-wieczną mszę kompozycji Guillaume'a Machaut'a. Dzieło to poddawane było szerokim badaniom w XX w., jest to najwcześniejsze nie anonimowe dzieło średniowieczne.

Tradycją festiwalu Pieśń Naszych Korzeni jest tworzenie przez uczestników chóru i wspólne wykonanie jednego koncertu, tak było i tym razem.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Gmina Miejska Jarosław od początku wspiera tę inicjatywę, będąc jednym z jej poważnych sponsorów. „Pieśń Naszych Korzeni to unikatowe na skale międzynarodową dzieło artystyczne i kulturalne, ma ono dla naszego miasta ogromne znaczenie" - potwierdza burmistrz A. Wyczawski.

Festiwal został symbolicznie zamknięty przez dyrektora artystycznego Macieja Kazińskiego, gospodarz świątyni - ks. prałata Marian Bocho serdecznie zaprosił i wykonawców i słuchaczy na kolejną przyszłoroczną edycję - jak zwykle pod koniec sierpnia.

Festiwal dla koneserów i znawców muzyki dawnej to rodzaj warsztatów, możliwość przebywania w gronie osób zajmujących się tym samym, natomiast dla innych uczestniczenie w koncertach to forma poznawania tej mało popularnejmuzyki.

Fotografie z niedzielnej Mszy św. gregoriańskiej na:

http://picasaweb.google.com/jaroslaw.dominikanie/Msza
GregorianskaNaZakonczenieFestiwaluPiesnNaszychKorzeni#

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(30.08.2009 | aktualizacja 31.08.2009 15:18)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31