Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wystawa o II wojnie światowej

Kilkadziesiąt osób zebrało się na wernisażu wystawy Jarosław i Powiat Jarosławski w latach wojny i okupacji. Zdjęcia, plakaty, ubrania obozowe, dokumenty - to skromny wycinek, jaki odzwierciedla tragiczne losy Polaków na naszym terenie w latach 1939-45.

Galeria Rynek 6 Miejskiego Ośrodka Kultury jest gospodarzem wystawy poświęconej latom okupacji na ziemiach Jarosławia i okolic. Wernisaż wystawy odbył się dokładnie 1 września i zgromadził kilkadziesiąt osób, wśród nich znaleźli się kombatanci: Mikołaj Punicki - wiceprzewodniczący Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu, Julian Płoskoń - żołnierz AK,  Bronisław Niemkiewicz - wiceprzewodniczący zarządu Światowego Związku AK Koła w Jarosławiu, wdowa po mjr. Wojciechu Szczepańskim  komendancie Obwodu  Jarosławskiego AK Maria Szczepańska, Eliza Baran, posłowie: Andrzej Ćwierz i Tomasz Kulesza, wicemarszałek Kazimierz Ziobro, duchowni jarosławscy na czele z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - archiprezbiterem, dowództwo jarosławskiego garnizonu, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i inni. Burmistrza reprezentował sekretarz miasta Jan Biłas, który powiedział: - II wojna światowa poza bitwami, rozlewem krwi żołnierzy, zebrała potworne żniwo nacjonalistycznych ideologii. To obozy zagłady, zaplanowane mordowanie polskiej elity intelektualnej, wojskowej. Hitler i Stali podzielili nasz kraj między siebie, tak naprawdę nastąpił wtedy kolejny rozbiór Polski. Nie da się tej prawdy zafałszować, choć czytamy wiele oburzających komentarzy i słuchamy rzekomych nowych faktów historycznych.

Zofia Bieńkowska - starszy kustosz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich przybliżyła obecnym historię Jarosławia i okolic podczas II wojny światowej.

- II wojna światowa zmieniła historię świata, Polski, całych społeczeństw i poszczególnych ludzi, ona zmieniła też historię Jarosławia i okolic. W wyniku wojny Jarosław stracił czwartą cześć ludności, przestała istnieć w mieście społeczność żydowska, każda rodzina straciła kogoś bliskiego. Jarosław nie był już nigdy tak mocnym garnizonem jak w latach II Rzeczpospolitej. Jarosław i powiat jarosławski borykały się ze skutkami tej wojny mniej więcej do lat sześćdziesiątych XX w. - powiedziała Zofia Bieńkowska.

Eksponatami zgromadzonymi na wystawie są przede wszystkim kopie zdjęć i plakatów z okresu okupacji, obwieszczenia i apele hitlerowców do ludności cywilnej, jak również dokumenty, ubrania więźniów, broń.

Wystawa czynna jest do 5 października w dniach

PONIEDIZAŁEK - PIĄTEK 10.00-17.00

SOBOTA - NIEDZIELA 10.00 - 14.00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(04.09.2009 | aktualizacja 07.09.2009 07:55)
Fot. Konrad Kądziołka, Albert Lotycz, Iwona Międlar
Kolumna żołnierzy radzieckich na ulicy Kraszewskiego,  w drodze do obozu jenieckiego w Pełkiniach - lipiec 1941 r. 
W tle kamienica, w której mieszkała w tym czasie Anna Jenke
Kolumna żołnierzy radzieckich na ulicy Kraszewskiego, w drodze do obozu jenieckiego w Pełkiniach - lipiec 1941 r. W tle kamienica, w której mieszkała w tym czasie Anna Jenke
Niemiecka uroczystość na Rynku - 1940-1944
Niemiecka uroczystość na Rynku - 1940-1944
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30