Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Woda już oczyszczana membranami

Dzisiaj oficjalnie przecięto wstęgi w Zakładzie Uzdatniania Wody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu Sp. z o.o. Jan Pels - prezes PWiK podziękował za pomoc w prowadzeniu tej inwestycji wicemarszałkowi Kazimierzowi Ziobro, burmistrzowi Andrzejowi Wyczawskiemu, przewodniczącemu RM Januszowi Szkodnemu, a także prezesowi Wojewódzkiego Funduszowi Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Oczyszczanie wody za pomocą technologii membranowej powoduje, że jarosławianie mają czystą, klarowna i wolną bakterii Clostridium wodę - powiedział A. Wyczawski.
Symboliczne przecięcie wstęgi. | Fot.  Iwona Międlar
Symboliczne przecięcie wstęgi.
Fot. Iwona Międlar

- Kiedy w 1990 r. Komitet Obywatelski Solidarność wygrał wybory, od razu zaczęto prace remontowe w wodociągach miejskich, należało zacząć od naprawy starych wodociągów, które bardzo często pękały,  rozpoczął to burmistrz Stanisław Hajnus, kontynuował kolejno Jerzy Matusz i Jan Gilowski. To kolejny krok w historii  dwudzietoletniego samorządu w kierunku podnoszenia standardów życia naszych mieszkańców - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali: wicemarszałek Kazimierz Ziobro, Józef Frączek zastępca prezesa WFOŚiGW w Rzeszowie, burmistrz Andrzej Wyczawski, przewodniczący RM Janusz Szkodny,  ks. prałat Andrzej Surowiec, prezes Jan Pels - PWiK sp. z o.o. oraz Jerzy Żyła - prezes Inżynierii Rzeszów - wykonawca. Na otwarciu obecni byli także: radni Rady Miasta Jarosławia, zastępcy burmistrza Stanisław Misiąg i Bogdan Wołoszyn, skarbnik Barbara Maziarka, sekretarz Jan Biłas, wicestarosta Jacek Stańda, prezesi miejskich spółek, Rada Nadzorcza PWiK-u. 

O korzyściach wynikających z zastosowania filtrów membranowych pisaliśmy już kilkakrotnie. 

Metoda filtracji membranowej stosowana jest powszechnie w przemyśle farmaceutycznym do produkcji środków medycznych i lekarstw, natomiast do użytku komunalnego prowadzi ją na Podkarpaciu tylko Jarosław, a w Polsce tylko Sucha Beskidzka. Obrazuje to jak precyzyjne jest oczyszczanie wody tą metodą.

Koszt zadania: 8 mln 288 tys. 605 zł, z czego 3 mln 819 tys. 496 zł sfinansowała Unia Europejska w ramach Priorytetu II-VI Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Działanie 4.1 „Infrastruktura ochrony środowiska" Schemat B -  zaopatrzenie w wodę.

Gmina Miejska Jarosław na  zadanie w budżecie miejskim zagwarantowała 2 mln 40 tys. zł.

Oczyszczanie z zanieczyszczeń mechanicznych, mikroorganizmów wody pitnej za pomocą filtrów membranowych jest oszczędną i dającą duże efekty metodą, nie stosuje się w niej żadnych dodatków chemicznych. Specjalne pionowe membrany zatrzymują zanieczyszczenia powyżej 0,1 mikrometra.

Kzimierz Ziobro gratulując sukcesu podkreślił, iż wniosek o dofinansowanie zadania był bardzo wysoko oceniony.  

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(30.10.2009 | aktualizacja 30.10.2009 16:31)
Archiwum
Listopad 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30