Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wartości harcerskie są ponadczasowe

Krótką historię harcerstwa, epitafia zamordowanych podczas II wojny światowej harcerzy jarosławskich przedstawia najnowsza książka Zdzisława Paszyńskiego, którą od kilku dni można nabyć w jarosławskim Centrum Kultury i Promocji Miasta - Rynek 5.
Fot. Iwona Międlar
Zdzisław Paszyński
Zdzisław Paszyński
Antoni Lotycz
Antoni Lotycz
Maria Szczepańska
Maria Szczepańska
Doc. Stanisław Sobocki
Doc. Stanisław Sobocki
Stanisław Kaltenbek
Stanisław Kaltenbek
Najbliższa rodzina autora
Najbliższa rodzina autora
Harcerze jarosławskiego Hufca
Harcerze jarosławskiego Hufca

Spotkanie autorskie ze Zdzisławem Paszyńskim - autorem książki pt. „Epitafia Harcerzy Hufca Związku Polskiego im. Czesławy Baśki Puzon w Jarosławiu poległych podczas II wojny światowej w latach 1939-1945" odbyło się w Centrum Kultury i Promocji Miasta w niedzielę 25 października br.

Książka współfinansowana z miejskiego budżetu jest cennym zbiorem informacji o jarosławskich harcerzach przedwojennego pokolenia, którzy oddali życie podczas II wojny światowej. „Książka (...) nie wyczerpuje całości biograficznej poszczególnych postaci. Jest jedynie epitafium jarosławskich harcerzy, żołnierzy Armii Krajowej z okresu drugiej wojny światowej, poległych podczas walk na terenie Jarosławia, w miejscach kaźni obozów zagłady, a także zaginionych bez śladu w nieznanych miejscach" - pisze we wstępie autor Zdzisław Paszyński.  Znajdują się w nich epitafia takich postaci jak np.: Czesława Puzon - ps. Baśka harcerka zamordowana w lesie kidałowickim przez gestapowców,  Adam Becker - ps. Dzidek, Mieczysław Ciepły, Janek i Wacek Czuczkiewicz, Edward Galiński, bracia Janek i Roman Prośba. Poza epitafiami Zdzisław Paszyński przedstawia postacie Wojciecha Szczepańskiego ps. Julian, Jana Rogackiego i Kazimierza Tokarza.

Spotkanie zainteresowało wielu byłych działaczy Związku Harcerstwa Polskiego naszego okręgu, w tym: doc. Stanisława Sobockiego, który jako młody człowiek był przy ekshumacji w roku 1941 ciała Czesławy Puzon ps. Baśka w lesie kidałowickim, Jana Falandysa, Antoniego Lotycza, Stanisława Kaltenbeka, Romualda Ostrowskiego, Mirosława Fronia, obecnej komendantki ZHP w Jarosławiu Jagody Dryś. Na spotkanie przybył także proboszcz kolegiaty ks. prałat Marian Bocho. Wdowa po Wojciechu Szczepańskim - Maria Szczepańska także uczestniczyła w spotkaniu, podobnie jak Anna i Maciej Kostkowie - krewni Zbyszka Kopcia.

Fragment książki opisujący tragiczne losy Edwarda Galińskiego i jego ukochanej - odczytał Tomasz Petry. Niezwykła historia dwójki więźniów obozu Auchwitz II - Birkenau poruszyła zebranych na spotkaniu gości. Całość uświetnił występ artystycznych harcerzy jarosławskiego Hufca oraz uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Geodezyjnych w Jarosławiu: Joanny Kądziołki, Agaty Skobyłko i Michała Bałandy.

Jarosławski Hufiec ZHP według opinii Jagody Dryś liczy 90 osób (w samym mieście, a w powiecie jest to 150 osób) i zgrupowany jest w 11 drużynach. Harcerze spotykają się raz w tygodniu na zbiórkach. Na co dzień prowadzą działalność edukacyjno-wychowawczą w myśl zasad harcerskich. W strukturach funkcjonuje drużyna jeździecka, kolarska, turystyczna, zuchy i harcerze mogą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania w klubach modelarskim, fotograficznym, krótkofalarskim i turystycznym. Seniorzy - byli harcerze także się spotykają. Siedzibą jarosławskich harcerzy od lat jest hufiec przy ul. Sienkiewicza 11.  Jako organizacja pożytku publicznego wspierana jest przez Burmistrza Miasta Jarosławia - organizując wyjazdy letnie na obozy harcerskie.

Książkę Z. Paszyńskiego można kupić w księgarni Centrum Kultury i Promocji Miasta - Rynek 5.

Zdzisław Paszyński - autor książek pt. Ojciec ubogich i sierot oraz Poezja Ojca Jakuba znany jest w środowisku jako pasjonat historii lokalnej. Na co dzień pracuje jako adwokat, współpracował z Gazetą Jarosławską, obecnie publikuje w tygodniku W cieniu Kolegiaty.

 

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(27.10.2009 | aktualizacja 30.10.2009 08:26)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31