Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Kaboom w Jarosławiu

24 października, sobota. Jarosław. Rynek. Hol Galerii Attavantich. Dyskretne światło. Mały, raczej nienachalny tłumek. Szept rozmów. Prace zawieszone na sztalugach. Dużo koloru i ruchu. W końcu to wystawa komiksu - hybrydy literatury i filmu, żywego obrazu, opowiadającego jakąś historię.

Tak właśnie komiks rozumieją uczestnicy prezentujący w Jarosławiu swoje prace. Jest ich ośmioro, m.in. grupa absolwentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy sporą część swojego artystycznego potencjału wtłaczają w projekty komiksowe. Łamiąc stereotyp, że komiks to infantylna, prosta historyjka obrazkowa, w której „gadające kurczaki, spadając z drabiny, wpadają pod samochód”, tworzą świadomie i bez kompleksów. Ich projekty powstają w opozycji do tych, którzy nie potrafią połączenia słowa i obrazu utożsamiać ze sztuką. To im uzmysławiają, że historie rysowane, ułożone według przemyślanego i niebanalnego scenariusza, mogą nauczyć nowego sposobu odbierania rzeczywistości.

Tematyka ich prac to świat, w którym żyją, współczesne realia ukazane w konwencji fantasy, science-fiction, horroru i nie tylko, co ma służyć przełożeniu banalnej codzienności w niebanalną nierzeczywistość, wyłuskaniem kontrastu pomiędzy nimi. Nie narzucają sobie niczego, bawią się konwencjami, narzędziami narracyjnymi i sposobem przekazu. Obcy jest im konformizm artystyczny i narzucone formy. Z ich prac uderza swoboda i lekkość, nie są puści i papierowi. Ma to odzwierciedlenie w niekonwencjonalności pomysłów i technik aranżacyjnych (kolaż, cienkopis, pędzel, plama). Za swoje inspiracje, uważają m.in.: Gawronkiewicza, Moebiusa, Truścińskiego, Manary, Rosińskiego, Millera, Mignoli.

W ponad 120 pracach, prezentowanych na wystawie, wyraźnie te inspiracje widać.

Okazja, by odnaleźć ułamki prawdziwego życia w tych rysunkowych wariacjach na temat rzeczywistości potrwa do 7 listopada. Odwiedzić można także kawiarnię Black Coffee oraz pub Divina Commedia, gdzie uczestnicy Kaboom’u prezentują się w całej (artystycznej) okazałości.

Piotr Burzyński

 

Wprowadził:
Paweł Wolontkowski
(28.10.2009 | aktualizacja 28.10.2009 09:09)
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30