Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Patron Miasta Jarosławia

Uznając odwagę, gotowość niesienia pomocy, bohaterstwo i męczeńską śmierć podczas Powstania Warszawskiego Rada Miasta postanowiła w specjalnej uchwale ustanowić Błogosławionego o. Michała Czartoryskiego OP Patronem Jarosławia.Na tę okoliczność Poczta Polska wykonała specjalny datownik z wizerunkiem patrona miasta o treści: "Błogosławiony Michał Czartoryski - Patron Jarosławia". Datownik będzie stemplowany w dniu 11.06.br. na wszystkich kartach i kopertach oraz przez następne 30 dni na życzenie klienta w Urzędzie Pocztowym w Jarosławiu przy ul. Jan Pawła II. Oprócz datownika Poczta Polska wydała 3000 sztuk okolicznościowych kart pocztowych.

Historia Jarosławia jest bardzo bogata i burzliwa. Miasto ma wielu obywateli, którzy zasłynęli swoją postawą i świadectwem życia w Polsce i poza granicami kraju. Jednym z nich jest osoba ojca Michała Czartoryskiego, dominikanina, który zostanie w najbliższą sobotę ustanowiony Patronem Miasta Jarosławia.

Uznając odwagę, gotowość niesienia pomocy, bohaterstwo i męczeńską śmierć podczas Powstania Warszawskiego Rada Miasta postanowiła w specjalnej uchwale ustanowić go Patronem Jarosławia. W ubiegłym roku RM uchwaliła oświadczenie w sprawie ogłoszenia Bł. O. Michała Czartoryskiego Patronem Miasta. W dokumencie wyraziła pełne poparcie dla działań Burmistrza zmierzających do realizacji tych zamierzeń. Stanie się to podczas uroczystej Sesji RM w dniu 11 czerwca 2005 r. o godz. 9.00. Władze miasta mają nadzieję, że Błogosławiony Patron jako wzór patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, inicjator odnowy inteligencji katolickiej w Polsce będzie wypraszał potrzebne łaski dla mieszkańców Jarosławia.

Na tę okoliczność Poczta Polska wykonała specjalny datownik z wizerunkiem patrona miasta o treści: "Błogosławiony Michał Czartoryski - Patron Jarosławia". Datownik będzie stemplowany w dniu 11.06.br. na wszystkich kartach i kopertach oraz przez następne 30 dni na życzenie klienta w Urzędzie Pocztowym w Jarosławiu przy ul. Jan Pawła II. Oprócz datownika Poczta Polska wydała 3000 sztuk okolicznościowych kart pocztowych.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach miejskich związanych z nadaniem Patrona Miastu Jarosławiowi, szczególnie do udziału we Mszy św. Dziękczynnej o godz. 11.00 w Kolegiacie jarosławskiej pw. Bożego Ciała, której przewodniczyć będzie Biskup Adam Szal. Po południu natomiast Rada Miasta i Burmistrz Miasta Jarosławia od godz. 16.00 wszystkich serdecznie zapraszają na koncert muzyczny na jarosławskim Rynku. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Arka Noego"

Osoba Błogosławionego związana jest ściśle z historią miasta; urodzony w pobliskich Pełkiniach 19.II.1897 r. jako syn Witolda i Jadwigi z Dzieduszyckich. Na chrzcie św. otrzymał imiona Jan Franciszek. Mając dwadzieścia lat wstąpił do klasztoru oo. Dominikanów i przyjął zakonne imię Michał. Śluby zakonne złożył 25 września 1928 r. a właśnie w Jarosławiu, w Bazylice Matki Bożej Bolesnej Michał Czartoryski przyjął święcenia kapłańskie 20 grudnia 1931 r. W Zakonie pełnił m.in. funkcję wychowawcy braci nowicjuszy i studentów, najpierw w Krakowie, potem w Warszawie. Jako architekt współdziałał w budowie klasztoru dominikańskiego w Warszawie na Służewie (1937-1939).

Prowadził ożywioną działalność duszpasterską w kręgach polskiej inteligencji. Odznaczał się wielkim poczuciem odpowiedzialności, duchem modlitwy, pokorą i ukochaniem zakonu. Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go na Powiślu. Zaraz następnego dnia zgłosił się jako kapelan do walczącego tam Zgrupowania AK - "Konrad". Obowiązki kapelana pełnił z niezwykłym poświęceniem. Dnia 6 września 1944 r., po upadku Powstania na Powiślu, nie wycofał się z oddziałami powstańczymi i nie skorzystał - jak mu radzono - z możliwości ukrycia się przed Niemcami w stroju sanitariusza, lecz pozostał w szpitalu do końca z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów. Uważał, że chorych nie można opuścić.

Kiedy Niemcy zajęli szpital, odnosili się do kapelana i rannych z wrogością, dając niedwuznacznie do zrozumienia jaki czeka ich los. Ojciec Michał nie zwracał na to uwagi i nieustannie się modlił. Jego spokój udzielił się rannym. Pół godziny po ewakuacji obsługi szpitala hitlerowcy zamordowali pozostałych tam rannych oraz O. Michała, a ciała ofiar spalili na pobliskiej barykadzie.

Poza stemplem wydawanym na okoliczność ustanowienia Patrona dla Jarosławia Poczta Polska wykona dwa kolejne okolicznościowe stemple:

- W dniu 15 sierpnia 2005 r. z okazji 250. lat koronacji Figury Matki Bożej Bolesnej wydany zostanie stempel z wizerunkiem M.B. Bolesnej w Bazylice oo. Dominikanów. Historia tego wydarzenia sięga dnia 8 września 1755 r., kiedy biskup Wacław Sierakowski dokonał koronacji cudownej Piety w kościele Najświętszej Maryi Panny w Jarosławiu. Korony dla Matki Bożej i Jezusa przywiózł od papieża Klemensa XII Królewicz Jakub Sobieski. W uroczystości uczestniczyło ok. 30.000 wiernych. Figura wykonana z drzewa gruszy została znaleziona 20 sierpnia 1381 r. ma 67 cm wysokości i 45 szerokości. Umieszczona najpierw w drewnianym poniżej w murowanym kościele była od początku otoczona kultem. W 1831 r. korony zostały skradzione, a ponowna koronacja w 1855 r. - 100 lat po pierwszej. Figura Matki Bożej trzymającej na kolanach zdjęte z krzyża Ciało Jezusa umieszczona jest ołtarzu głównym Bazyliki Matki Bożej Bolesnej.

- Trzeci okolicznościowy stempel zostanie wydany w dniu 7 grudnia 2005 r. w 630. rocznicę Lokacji Miasta Jarosławia na prawie magdeburskim wydany zostanie stempel z wizerunkiem fragmentu Ratusza.

Pierwsza wzmianka pochodzi w 1152 r., a umieszczona została w latopisie ruskiego kronikarza Nestora. Jedną z najważniejszych dat jest 7 grudnia 1375 r. wtedy t Wielkorządca Rusi Czerwonej Władysław Polczyk nadał Jarosławiowi lokację na prawie magdeburskim i przeniósł go na nowe miejsce w rejon obecnej Starówki. Wcześniej miasto funkcjonowało według prawa polskiego. Dzięki nowej lokacji wytyczono nowe granice i pojawiły się korzystne warunki rozwoju. Miasto otrzymało m.in. samorząd i sądownictwo. Stało się też ważnym ośrodkiem handlowym.

Wszystkie stemple będą przez trzydzieści kolejnych dni udostępnione zainteresowanym osobom w UP w Jarosławiu przy ul. Jan Pawła II .

Iwona Międlar
Biuro Prasowe UM Jarosławia
(06.06.2005 | aktualizacja 29.11.2007 13:30)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30