Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wirtualna Izba Pamięci

Internetowa prezentacja zbiorów archiwalnych, wspomnień i relacji związanych z dziedzictwem kulturowym i historycznym terenów Jarosławskiego Zasania.
 

Ratowanie zbiorów

Ponieważ codziennie ulega zniszczeniu wiele cennych, nierozpoznanych świadectw historycznych, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz" ogłasza gotowość utrwalenia przedmiotów i archiwaliów związanych z przeszłością podkarpackiej wsi, przekazanych przez wszystkich tych, którzy chcą się nimi podzielić z innymi. Wirtualna Izba Pamięci ma być ratunkiem dla zagrożonych relacji, materiałów i zbiorów. Stowarzyszenie „Młody Mołodycz" gwarantuje odbiór i digitalizację, przedmiotów i materiałów archiwalnych, ich skatalogowanie i upowszechnianie wszystkim zainteresowanym na ogólnodostępnej stronie internetowej. Osoby, które nie chcą rozstawać się ze swoimi archiwami, a uważają, że znajdują się w posiadaniu rzeczy godnych uwagi, mogą podzielić się ze Stowarzyszeniem swoimi zbiorami. W takim przypadku materiały po zdigitalizowaniu zostaną zwrócone właścicielom.

Funkcjonowanie projektu

Wirtualna Izba Pamięci ma przyczynić się do ocalenia od zniszczenia zagrożonych zbiorów prywatnych, środowiskowych oraz tych o nieznanym pochodzeniu, przy minimalnym zaangażowaniu darczyńców.

Przedstawiciele Stowarzyszenia będą dojeżdżać na telefoniczne lub pocztowe wezwanie osób, które zgłosiły chęć udostępnienia swoich pamiątek rodzinnych. Mogą to być fotografie, listy, dokumenty urzędowe, kroniki, pamiętniki, spisane wspomnienia, wycinki prasowe, stare plakaty i ulotki, gazetki ścienne, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, niewykorzystywane już przedmioty codziennego użytku, ozdoby, a nawet stare stroje i tkaniny.

Sfotografowane pamiątki zostaną opracowane i umieszczone w Wirtualnej Izbie Pamięci - specjalnie do tego celu przygotowanej stronie internetowej - i służyć będą dawnym i obecnym mieszkańcom Podkarpacia do poznawania przeszłości i tradycji Jarosławskiego Zasania. Archiwalia na stałe przekazane Stowarzyszeniu posłużą do przygotowania stałej, ogólnodostępnej, wystawy regionalnej, prezentującej przeszłość naszego regionu.

Kontakt:
zadzwoń:                 tel. 0 793 577 794

lub napisz:               
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz"
Mołodycz 35, 37-523 Radawa

gmina Wiązownica, powiat jarosławski.

                                    http://www.izba.molodycz.pollub.pl/

Ulotki projektu:       www.izba.molodycz.pollub.pl/a4izbapamieci.pdf
www.izba.molodycz.pollub.pl/a5izbapamieci.pdf

Zadanie dofinansowano ze środków finansowych budżetu Województwa Podkarpackiego.


 

JAROSŁAWSKIE ZASANIE

San, malowniczo płynący wzdłuż krawędzi Pogórza Karpat, rozdziela powiat jarosławski na dwie części. Tereny położone na północ od Jarosławia utrwaliły się w potocznym nazewnictwie, prasie i literaturze o zasięgu regionalnym jako Zasanie. Niekiedy tereny te nazywane są wschodnią częścią regionu jarosławskiego.

Obszar Jarosławskiego Zasania znacznie wybiega poza administracyjne granice powiatu jarosławskiego, obejmując swoim zasięgiem miasta Oleszyce i Lubaczów od wschodniej oraz Przeworsk i Sieniawa od zachodniej strony.

Pośród pól i lasów poprzecinanych ciągami komunikacyjnymi, rzekami i potokami powstawały liczne osady Zasania. Większość z nich to bardzo stare, posiadające ciekawą historię miejscowości.

O historii tej dowiadujemy się najczęściej z publikacji, bowiem burzliwe i tragiczne wydarzenia ostatniego wieku sprawiły, że bezpowrotnie zaginęły najstarsze świadectwa, mogące bezpośrednio wskazać na ciekawy i bogaty rozwój tych ziem.

STOWARZYSZENIE „MŁODY MOŁODYCZ"

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz" działa na rzecz szeroko pojętej aktywizacji, rozwoju i wzmacniania społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.

W swoich działaniach Stowarzyszenie łączy potencjał wielu partnerów lokalnych, w śród których są samorządy lokalne, kościoły, organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, media oraz mieszkańcy regionu, w sposób umożliwiający wspólny rozwój i wzmacnianie każdego z nich, poprzez podejmowanie różnorodnych działań we wspólnych obszarach tematycznych.

MECENAT KULTURALNY

W ramach Mecenatu Kulturalnego Samorząd Województwa Podkarpackiego udziela dotacji na: realizację projektów przyczyniających się do upowszechniania, promocji i popularyzacji dokonań z zakresu kultury i sztuki oraz twórczości i wykonawstwa artystycznego w kraju i za granicą; organizację imprez przeznaczonych dla Polonii, emigracji i Polaków za granicą; edukację kulturalna dzieci i młodzieży realizowaną w różnych formach; ochronę i propagowanie kultury mniejszości narodowych; wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, twórczości ludowej oraz ochronę unikalnych i zanikających zawodów i umiejętności artystycznych i ich warsztatów; organizację imprez mających istotne znaczenie dla polskiej kultury i sztuki.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz”
Zamieściła: Magdalena Rożek
(10.05.2010 | aktualizacja 10.05.2010 09:14)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31