Aktualności / wydarzenia

Stanisław Ludkiewicz

Stanisław Ludkiewicz - kompozytor tworzący i pracujący we Lwowie, był jarosławianinem z pochodzenia; tutaj się urodził, chodził do szkoły podstawowej i gimnazjum, lata studenckie spędził już we Wiedniu i Lwowie. Ojciec Stanisława był dyrektorem obecnej Szkoły podstawowej nr 7 na Przedmieściu Dolnoleżajskim. Jego rodzice pochowani zostali na cmentarzu jarosławskim, gdzie dzisiaj mieści się park im. Czesławy Puzon ps. Baśka. Od soboty przy cerkwi greckokatolickiej w Jarosławiu mamy ulicę jego imienia.
W uroczystościach wzięli udział burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca Stanisław Misiąg, przewodniczący RM Janusz Szkodny z zastępcami: Jarosławem Pagaczem i Marianem Kozłowskim, sekretarz Jan Biłas, konsul Ukrainy Serhij Dyryza, wójt Krakowca Olha Mamczur, przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce na czele z przewodniczącym Zarządu Głównego Piotrem Tymą, przewodniczącą wojewódzkiego oddziału w Przemyślu Maria Tucką i Włodziemierzem Bożykiem - przewodniczącym jarosławkiego Koła.
Uroczystość rozpoczęto od wspólnego nabożeństwa maryjnego w cerkwi greckokatolickiej, któremu przewodniczyli ks. Bogdan Kruba - proboszcz parafii jarosławskiej i ks. Jan Parapacki - dziekan z Przemyśla. Proboszcz jarosławskiej Kolegiaty ks. Marian Bocho wyraził nadzieję, że ulica Ludkiewicza rozpoczynająca  drogę od cerkwi do kolegiaty będzie symbolem wzajemnej współpracy i dobrosąsiedzkich relacji. 
Artyści Akademii Muzycznej we Lwowie uświetnili wydarzenei koncertem muzyki Stanisława Ludkiewicza, słowo wstępne o kompozytorze i wprowadzenie do koncertu zapewniła prof. Lubov Kyjanowska z Akademii Muzycznej we Lwowie, która pamięta Ludkiewicza z czasów, gdy wykładał na uczelni.
Jarosław tradycję wielokulturowości nosi w sobie od lat, tutaj w zgodzie żyli ludzie różnego pochodzenia i religii, dopiero lata wojny i powojenna historia nas różniła. Jarosław pamięta o kompozytorze, ta pamięć od dziś będzie miała także swój wymiar rzeczywisty - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski. 
Piotr Tyma wyraził serdeczną wdzięczność za uznanie przez Radę Miasta Jarosławia postulatów Związku Ukraińców w Polsce i nadanie jednej z ulic imienia Ludkiewicza. 
Formalnie ulica ta mieści się przy cerkwi przy ul. Sobieskiego jadą w kierunku tzw. Małego Rynku.
Przypomnijmy, iz we wrześniu 2009 roku w Jarosłąwiu odbyła się uroczystośc 130. rocznicy urodzin i równocześnie 30. rocznica śmierci kompozytora. Z tej okazji odbyły się seminaria, odczyty i koncerty poświęcone popularyzacji Stanisława Ludkiewicza i jego twórczości. Organizatorem wydarzenia był Związek Ukraińców w Polsce oraz Burmistrz Miasta Jarosławia. 
Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(10.05.2010 | aktualizacja 11.05.2010 08:27)
Fot. Iwona Międlar
Od lewej: Piotr Tyma, ks. Bogdan Kruba, ks. Marian Bocho, Janusz Szkodny, Włodzimierz Bożyk, Andrzej Wyczawski, Serhij Dyryza.
Od lewej: Piotr Tyma, ks. Bogdan Kruba, ks. Marian Bocho, Janusz Szkodny, Włodzimierz Bożyk, Andrzej Wyczawski, Serhij Dyryza.
Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.
Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.
Konsul Ukrainy Serhij Dyryza.
Konsul Ukrainy Serhij Dyryza.
Włodzimierz Bożyk - przewodniczący Związku Ukraińców koło w Jarosławiu.
Włodzimierz Bożyk - przewodniczący Związku Ukraińców koło w Jarosławiu.
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65