Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dziś i jutro Miejskiej Biblioteki Publicznej

Biblioteka – miejsce swobodnego dostępu do wiedzy i kultury, promocji książki, czytelnictwa oraz nowoczesnego źródła informacji – taki projekt nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu przedstawili jego autorzy, Sławomir Czech i Karol Stryja z firmy Reg Design Wrocław.
Fot. Małgorzata Młynarska

25 maja br. w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Tkacz, burmistrz Andrzej Wyczawski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek Podkarpacia po raz pierwszy obejrzeli  wizualizację nowej siedziby jarosławskiej biblioteki. Jego autorzy sięgnęli do tradycji handlowych miasta Jarosław, proponując jako dominantę dwa surowce bursztyn i sól, które w zamyśle projektantów łączą się z książką i wiedzą. Tłumaczyli: - książka jest jak bursztyn, zapisuje w czasie zdarzenia i emocje. Natomiast wiedza jest jak sól. Bez niej życie jest jałowe i niesmaczne.

Pomysł trafny, ciekawy, edukacyjny, nowoczesny, a jednocześnie sięgający do korzeni kulturowych miasta, współgrający z lokalną społecznością oraz otoczeniem - wszystko to zostało dostrzeżone przez uczestników spotkania.  

- Jarosławianie zasługują na tego rodzaju instytucję, która połączy potrzeby najmłodszych czytelników, jak i tych trochę starszych, bardziej wymagających. Chcemy stworzyć miejsce otwarte, przyjazne, przyciągające szeroką i nowoczesną ofertą wydawniczą i multimedialną. Wśród innych  obiektów bibliotecznych w Polsce, nasz jarosławski z pewnością stanie się edukacyjną wizytówka miasta - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.

Na powierzchni biblioteki obejmującej blisko 1000 m² planowane są: kawiarnia, czytelnia multimedialna, stacja dokująca - miejsce w którym można ściągnąć na telefon komórkowy pliki muzyczne, graficzne, tekstowe w tym fragmenty książek, wierszy; punkt odsłuchu muzyki pn. „muzyka Hip-Chopina" gdzie swobodnie, w większej grupie można posłuchać muzyki od hip-hopu po muzykę poważną; strefa gier, wypożyczalnia dla dorosłych, magazyn, biblioteka dziecięca, stanowiska internetowe, sala spotkań oraz biuro.

Spotkanie w sali lustrzanej, zorganizowane pod hasłem: „Dziś i jutro Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu" było właściwie pretekstem do podjęcia dyskusji na temat nowej siedziby biblioteki, pozwoliło także podsumować dotychczasowe działania placówki, w tym zakończony 15 maja br. „Tydzień Bibliotek 2010".

Uczestniczyli w nim m.in.: burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas, dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek z Podkarpacia, dyrektorzy szkół, kierownicy bibliotek. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu przygotowali program artystyczny.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.05.2010 | aktualizacja 27.05.2010 12:33)
Archiwum
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30