Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosławianie świętowali 630. rocznicę lokacji miasta

Tegoroczne Dni Jarosławia obchodzono w sposób szczególny, podkreślając jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta - lokację na prawie magdeburskim z roku 1375. Atrakcją pierwszego dnia (25 czerwca 2005 r.) był potężny tort wykonany przez cukierników z Teatru Kulinarnego działającego w Gryfinie k. Szczecina oraz Cukierni "Na Miodowej" w Rzeszowie pod nadzorem Kazimierza Raka i Krzysztofa Górskiego.

Zgodnie z planem tort miał ważyć 630 kg, jednak po całkowitym przygotowaniu okazało się, że ważył 820 kg. I tym razem tzw. "przypadek" pozwolił zwrócić uwagę, że dzieje miasta są o wiele dłuższe, bo pierwsza wzmianka o Jarosławiu pochodzi z 1152 r. Tort, jako produkt składający się z jednego kawałka o wymiarach 4 m na 3,68 m i wysokości 1,5 m z makietą ratusza na środku (również do zjedzenia) został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnesa. Zarówno symboliczne uruchomienie pieca, jak i wieczorne porcjowanie należało do Burmistrza Janusza Dąbrowskiego oraz przedstawicieli delegacji z miast partnerskich: Burmistrza Schönebeck w Niemczech - Hansa Jürgena Haase, Marty Bobovnikovej z Michaloviec na Słowacji, Prezydenta Użgorodu na Ukrainie - Wiktora Pogorelova, Burmistrza Vyškowa w Republice Czeskiej - Petra Hajka oraz Burmistrza Miasta Humenne (Słowacja) - Vladimira Kostilnika.

Do historycznego wydarzenia nawiązało widowisko z udziałem księcia Władysława Opolczyka, który wręczył Burmistrzowi akt lokacji miasta. "Na wieczną rzeczy pamiątkę, my Jaśko z Dąbrowa, z woli ludu wybrany, jako rządca dóbr grodu Jarosław, lokację niemiecką przyjmujemy. Po wsze czasy, tak mieszczan, jak i kupców drogą ruską zdążających, troską najgorliwszą otaczać będziemy" - odpowiedział Burmistrz. Odbyły się też pokazy walk rycerskich.

Podczas koncertu zespołu DŻEM doskonale bawili się zarówno młodzi jak i starsi. Członkowie zespołu spotkanie w Jarosławiu uznali za jedno z najbardziej żywiołowych. Zostali również poczęstowani urodzinowym tortem.

W odmiennym nastrój wprowadzili publiczność w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Jadwiga Kowalik i Janusz Zbiegiela w spektaklu "Barbara Brel" wyreżyserowanym przez Krystynę Jandę i Krystynę Stankiewicz. Recital był niezapomnianym wydarzeniem w wykonaniu krakowskich artystów. Przywołanie twórczości dwojga wielkich indywidualności znad Sekwany: Barbary i Jacquesa Brel wzbudziło wiele refleksji.

25 czerwca br. oficjalnie została oddana do użytku odkryta pływalnia wraz z boiskiem wielofunkcyjnym, zielenią do leżakowania, pawilonem letnim, pomieszczeniami dla ratowników oraz gastronomią.

Goście z zagranicy uczestniczyli w spotkaniu z radnymi. Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz zapoznał zebranych z budżetem, formami pracy, kompetencjami, problemami dnia dzisiejszego oraz planami na przyszłość.

Drugi dzień Święta Miasta to III Wojewódzki Jarmark Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Atrakcją była rekonstrukcja osady słowiańskiej z możliwością przeprowadzenia własnoręcznych "badań".

Na szczególną uwagę zasługiwała sztuka "Dell Arte dla..." w wykonaniu Warsztatów Terapii Zajęciowej Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Teatroterapia pozwala na pokonywanie barier osób niepełnosprawnych i uczy wzajemnej współpracy.

Dni Jarosławia zakończyła dyskoteka na Rynku.

Zofia Krzanowska
Rzecznik Prasowy Burmistrza
(28.06.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:03)
Burmistrzowie z miast partnerskich gotowi do uruchomienia pieca
Burmistrzowie z miast partnerskich gotowi do uruchomienia pieca
Książę Władysław Opolczyk wręczył Burmistrzowi Januszowi Dąbrowskiemu akt lokacyjny
Książę Władysław Opolczyk wręczył Burmistrzowi Januszowi Dąbrowskiemu akt lokacyjny
Spotkanie gości zagranicznych z Radą Miasta
Spotkanie gości zagranicznych z Radą Miasta
Oddanie do użytku odkrytej pływalni
Oddanie do użytku odkrytej pływalni
Dyrektor MOSiR otrzymuje symbol Budowy Roku Podkarpacia - fot. Marta Puńko - Maciałek
Dyrektor MOSiR otrzymuje symbol Budowy Roku Podkarpacia - fot. Marta Puńko - Maciałek
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31