Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2002 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

I REGIONALNY KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ - JAROSŁAW 2002

W Jarosławiu w ramach IX Parady Schumana odbył się I Regionalny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Pomysłodawcą zorganizowania Dni Europejskich był pan Kazimierz Wilczyński, który wyszedł z założenia: "Nie będziemy robić tłumów w Warszawie, zorganizujmy taką paradę w Jarosławiu".

pix_05.jpgPomysł ten spodobał się wielu organizacjom i instytucjom które postanowiły wcielić ideę w życie. Brakowało jeszcze tylko pomysłu jak przyciągnąć młodzież do współorganizacji i jak uatrakcyjnić całą imprezę. Z pomocą przyszedł uczeń II klasy I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu Piotr Szpunar, który jest założycielem Szkolnego Klubu Europejskiego EuroKop w swojej szkole i zaproponował przygotowanie Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Zorganizowanie takiego konkursu przez małą grupę młodzieży raczej przekraczało jej możliwości. Postanowiono połączyć siły z nieco dłużej działającym, najstarszym w mieście, Szkolnym Klubem Europejskim EuroTEAM z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Książąt Czartoryski w Jarosławiu. Przed imprezą doszło do roboczych spotkań młodzieży z obu SKE co zaowocowało dobrą organizacją i sprawnym przeprowadzeniem całego konkursu.

Patronat merytoryczny objęły: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie oraz Katedra Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W porozumieniu z panem doktorem Bartłomiejem Gębarowskim z WSIZ w Rzeszowie opracowano regulamin konkursu. Postanowiono, że przeprowadzony on będzie dwuetapowo. Pierwszy etap - eliminacje i drugi -dwuczęściowy finał by wyłonić zwycięzcę.

Elminacje
Eliminacje przeprowadzono w I Liceum im. M. Kopernika w dniu 29.04.2002. Organizatorem tego etapu był SKE EuroKop z I LO w Jarosławiu. Zgłosiło się 86 zawodników ze szkół całego regionu: z Niska, Przeworska, Sośnicy i Jarosławia. Organizatorzy doskonale poradzili sobie z tak dużą liczbą uczestników. Sala była przygotowana i konkurs przebiegł sprawnie. Zawodnicy przystąpili do zaciętej rywalizacji. Trzeba było rozwiązać test składający się z 20 pytań.Prace oceniała komisja w składzie:
pan Krzysztof Kisiel - przewodniczący jury, pani Stanisława Nowowiejska, pani Magdalena Sało, pan Adam Kontek, Joanna Pacuła - przedstawicielka SKE EuroTEAM Piotr Szpunar - przedstawiciel SKE EuroKop.

Do następnego etapu jury zakwalifikowało 6 osób, które zdobyły prawo walki o główną nagrodę konkursu - wyjazd do krajów UE. Laureatami tej części konkursu:
1. Małgorzata Motyl - 20 pkt. (Gimnazjum Nr 2 w Nisku),
2. Tomasz Kuźniar - 19 pkt. (Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Sośnicy),
3. Wioletta Puzio - 18 pkt. (I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Jarosławiu),
4. Magdalena Koralewicz - 18 pkt. (Publiczne Gimnazjum Nr 5 w Jarosławiu),
5. Agnieszka Kudyba - 18 pkt. (Gimnazjum Nr 2 w Nisku),
6. Krzysztof Orłowski - 18 pkt. (Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Jarosławiu).

 

 

pix_01.jpg
powitanie uczestników finału

 

 

Wielki finał
II etap konkursu przeprowadzono w dniu 10.05.2002 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Jarosławiu o godz. 10.00 w Klubie "Kotłownia".

 

pix_02.jpg
Jury podczas pracy. Od lewej: pan Adam Kontek, pani Jadwiga Klesza, pan Kazimierz Wilczyński i pan Dariusz Woźniak
pix_03.jpg
Eksperci: dr Dariusz Niedźwiedzi,i mgr Mirosław Natanek - Katedra Europeistyki UJ w Krakowie


Odpowiedziom uważnie przysłuchiwali się eksperci, którzy po zakończonym konkursie przeprowadzili wykład na temat: Polska a Unia Europejska i przeprowadzili panelową dyskusję.

Do finału zgłosili się wszyscy zawodnicy. Pisali oni test, po którym ze względu na minimalną różnicę (1 p.) do dalszych zmagań zakwalifikowano 5 osób.

Brało w nim udział 4 zawodników, którzy zdobyli jednakową ilość punktów. Ostatecznie do finału weszli:
1. Magdalena Koralewicz,
2. Małgorzata Motyl,
3. Krzysztof Orłowski.

W finale uczniowie musieli ustnie odpowiedzieć na zadane pytania. Po ustaleniu kolejności, przed publicznością pozostawał jeden z wylosowanych a pozostali zawodnicy oczekiwali w sąsiednim pomieszczeniu.


NISKO PRZED JARSŁAWIEM

pix_04.jpg
Małgorzata Motyl ucz. Gimnazjum Nr 2 w Nisku odbiera główną nagrodę od pani Marii Szumińskiej przedstawiciela Logos Tour z Rzeszowa
I miejsce zdobyła Małgorzata Motyl, uczennica Gimnazjum Nr 2 w Nisku. Nagrodę główną, wycieczkę do Brukseli, Paryża, Dunkierki, Eurodisneylandu i Pragi wręczyła pani Maria Szumińska, przedstawiciel Logos Tour z Rzeszowa. Drugie miejsce zajął Krzysztof Orłowski z ZSO Nr 2 w Jarosławiu, a trzecie Magdalena Koralewicz z Publicznego Gimnazjum Nr 5 w Jarosławiu. Otrzymali oni nagrody rzeczowe.

Przeprowadzenie takiego konkursu w Jarosławiu nie byłoby możliwe bez życzliwości Dyrektorów Szkół: pana Józefa Zawadzkiego, dyrektora I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu i pana Tomasza Kuleszy, dyrektora ZSO Nr 2 im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu. Impreza nie doszła do skutku gdyby nie zaangażowanie pasjonata, pana Kazimierza Wilczyńskiego i bez wspaniałej młodzieży ze Szkolnych Klubów Europejskich: EuroKop i EuroTEAM. Trudno nie podziękować bardzo wielu sponsorom, którzy zechcieli potrząsnąć swoim trzosem, byśmy mogli zorganizować Paradę Schumana. Szczególne podziękowania należą się firmie Logos Tour z Rzeszowa, fundatorowi głównej nagrody w konkursie. Organizatorzy konkursu zdają sobie sprawę, że czasy są trudne, ale nawet dzisiaj, dzięki życzliwości i dobrym chęciom, można wyzwolić w młodzieży energię do działania i poszerzania swej wiedzy. Że towarzyszą temu wszystkiemu emocje, jest to dla organizatorów zrozumiałe. Czyż nie emocjonujemy się przed wstąpieniem do Unii Europejskiej? I każdemu wrażliwemu Polakowi, któremu dobro Ojczyzny leży na sercu towarzyszą emocje, bo za rok w referendum będziemy musieli zdecydować: w Unii czy poza Unią Europejską? Człowiek więcej wiedzący o Unii łatwiej podejmie decyzję. I temu celowi, przede wszystkim, służyła ta impreza.
Adam Kontek
email: akontek@o2.pl
(16.05.2002 | aktualizacja 30.11.2007 16:34)
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31