Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Byliśmy potrzebni polonistom i humanistom...

Tak w książce pt. „Między tradycją a współczesnością" poświęconej historii jarosławskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza pisze współzałożycielka i długoletnia prezes Helena Szczepanik. Publikacja opracowana przez Stanisławę Szim powstała na okoliczność 38 lat działalności TLAM. W ostatni czwartek w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji odbył się uroczysty koncert muzyki Chopina w wykonaniu dr Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej połączony z prezentacją książki. Uczestniczyli w nim oficjalni goście, a także miłośnicy literatury.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu założono w 1972 roku, przy ówczesnym Liceum Sztuk Plastycznych - do dziś jest ściśle związane z tą szkołą. Helena Szczepanik była jedną z założycielek Towarzystwa, pełni do dziś rolę prezesa. Oprócz niej wśród założycieli znaleźli się m.in. Anna Jenke, Irena Oryl, Edward Kieferling, Stanisława Szim, Maria Ulma.

Dzisiejszy zarząd tworzą: Helena Szczepanik, Irena Oryl, Stanisława Szim, Zdzisław Okopski, Krzysztof Cap, Grażyna Pol, komisję rewizyjną natomiast: Tadeusz Stefanowski, Barbara Płocica, Tomasz Kisiel. 

Od początku istnienia Towarzystwo odgrywało dużą rolę edukacyjną organizując szereg sympozjów, wykładów, konferencji, sesji naukowych, czy warsztatów polonistycznych z udziałem profesorów wyższych uczelni z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Sosnowca, Katowic, Rzeszowa, Poznania. Aktywność Towarzystwa umożliwiła jarosławianom kontakt z bardzo ambitnym środowiskiem akademickim i autorytetami świata kultury, literatury i sztuki. Nieocenione jak podaje Helena Szczepanik w książce „Między tradycją a współczesnością" okazywała się pomoc (i tak jest do dzisiaj) kadry artystycznej szkoły plastycznej.

Dzisiaj Towarzystwo liczy sobie 34 członków, nadal animuje życie humanistyczne w mieście poprzez np. konferencje o twórczości Józefa Szajny (2009), Zbigniewa Herberta (2008), Stanisława Wyspiańskiego (2007). Na bieżąco członkowie Towarzystwa patronują albo włączają się w  organizację konkursów recytatorskich ( na czele z Regionalnym Konkursem Poezji Jerzego Hordyńskiego). Jest organizacją pożytku publicznego, otrzymuje spore wsparcie z budżetu Miasta Jarosław.

23 września odbyło się spotkanie jubileuszowe Towarzystwa, w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji, spotkanie było okazją do podsumowania działalności, promocji wspominanej książki oraz wysłuchania koncertu chopinowskiego w wykonaniu dr Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej.

 

Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.09.2010 | aktualizacja 28.09.2010 14:11)
Prezes TLAM Helena Szczepanik.
Prezes TLAM Helena Szczepanik.
Naczelnik KTP UM Jarosławia Joanna Mordarska.
Naczelnik KTP UM Jarosławia Joanna Mordarska.
Od prawej Tadeusz Stefanowski, Grażyna Pol, Helena Szczepanik.
Od prawej Tadeusz Stefanowski, Grażyna Pol, Helena Szczepanik.
Pianistka dr Agnieszka Hoszowska-Jabłońska (przy fortepianie) i Barbara Tajchman.
Pianistka dr Agnieszka Hoszowska-Jabłońska (przy fortepianie) i Barbara Tajchman.
Helena Szczepanik i Zdzisław Okopski.
Helena Szczepanik i Zdzisław Okopski.
Stanisława Szim. | Fot.  Agnieszka Lech-Przepłata, Irmina Kardaszyńska
Stanisława Szim.
Fot. Agnieszka Lech-Przepłata, Irmina Kardaszyńska
Archiwum
Grudzień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31