Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wystawa "Świat Dzieciństwa"

Zapraszamy do oglądania wystawy pn. "Świat Dzieciństwa", która odbędzie się w terminie od 10 września 2005 r. do końca lutego 2006 r. w Muzeum - Kamienica Orsettich.

Bohumil Hrabal pisał : " Myślę, że im dłużej idzie człowiek przez życie, tym bardziej odczuwa potrzebę powrotu do swego dzieciństwa...".

Wspomnienia z lat dzieciństwa znajdujemy w literaturze pięknej, dziennikach, pamiętnikach. Świat dzieciństwa jest przedmiotem badań socjologów, etnografów, historyków obyczaju, psychologów.

Te same w sensie biologicznym lata wieku dziecięcego były różne w przeszłości, zależnie od środowiska, w jakim dziecko przychodziło na świat i dorastało. Różny był świat dzieciństwa na wsi, w mieście, w rodzinach ziemiańskich, mieszczańskich i chłopskich; zamożnych i biednych; w miejscowościach wielokulturowych , wielonarodowościowych, jakim dawniej było nasze miasto Jarosław. Mijały dziesięciolecia, a wraz z upływem czasu zmieniały się koncepcje wychowawcze, zasady pielęgnacji i żywienia, wymagania wobec dzieci, zabawy, zabawki, programy szkolne. Świat zmieniał się i zmienia wciąż, ale niezmienna pozostała dziecięca jego ciekawość.

Wystawa nasza ma na celu ukazanie świata dzieciństwa pradziadków, dziadków i rodziców, a także tych, którzy z lat dziecinnych wyrośli całkiem niedawno. Pragnęliśmy również zwrócić uwagę na zmianę statusu społecznego dziecka , jaka następowała przez lata. Zilustrują to zgromadzone na ekspozycji fotografie i przedmioty służące niegdyś dziecku: niemowlęce ubranka, uroczyste i szkolne ubiory dzieci starszych, sprzęty, zabawki, akcesoria szkolne, pamiątki związane z ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka.

Wystawa "Świat Dzieciństwa" to zaproszenie dla dzieci do poznania dzieciństwa ich przodków, a także dla dorosłych - jako wspomnienie ich lat dziecięcych.

Towarzyszyć jej będą koncerty, konkursy. W oparciu o ekspozycję przeprowadzonych zostanie szereg lekcji muzealnych.

 

Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(04.08.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:07)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31