Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W kręgu kultury arabskiej

W dniach 21-18 sierpnia 2005 r. w Jarosławiu przebywają artyści i miłośnicy muzyki uczestnicząc w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Liturgią nieszporów na wigilię święta Zaśnięcia (Wniebowzięcia) NMP rozpoczął się 21 sierpnia 2005 r. w jarosławskiej cerkwi konkatedralnej XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Śpiewy wykonali Ojcowie Studyci oraz Majsternia Pisni ze Lwowa. Na uroczystość przybył Metropolia przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego ks. abp Jan Martyniak, który zaznaczył, że spotkanie modlitewne odbywa się w sanktuarium Matki Najświętszej, która jest Bramą Miłosierdzia. Nawiązując do Światowych Dni Młodzieży powiedział: "Jesteśmy świadkami wielkiego wydarzenia w Kolonii. Ojciec św. przekazuje orędzie, że człowiek może żyć uczciwie, sprawiedliwie i w miłości, kiedy będzie żył Chrystusie". Tak, jak Mędrcy idący za blaskiem gwiazdy, powinniśmy, gdy znajdziemy swoją drogę, zmienić plany i powracać inną, odmienioną. "Odkrywanie korzeni wspólnej kultury zbliża nas do Pana i wzajemnie do siebie" - podkreślił abp Martyniak.

W drugim dniu "uczty w kręgu kultury arabskiej" w Bazylice MB Bolesnej wystąpili: Begona Olavide Arizcun oraz Ramiro Amusategui Prado z Hiszpanii. Piękny głos artystki, która występowała w Jarosławiu w 2001 r. wraz z zespołem Mudejar, w połączeniu z subtelnymi dźwiękami psalterium oraz lutni arabskiej przeniósł w zaczarowany świat liczne grono miłośników muzyki, zarówno obecnych na koncercie, jak i słuchających za pośrednictwem II Programu Polskiego Radia.

Wtorkowe spotkanie z muzyką dawną w klasztorze oo. Reformatów zachwyciło zebranych słuchaczy. Dwóch Włochów: Stefano Albarello (śpiew, lutnia średniowieczna, kanun) i Fabio Tricomi (fidel, marranzano, instrumenty perkusyjne), Libańczyk Ghazi Makulo (śpiew, lutnia krótkoszyjkowa zwana "ud") oraz Marokańczyk Jama Ouassini (fidel, marranzano. instrumenty perkusyjne) zaprezentowali w trakcie kilkudziesięciu minut efekt swoich poszukiwań; mianowicie przenikania się dwóch światów muzyki: świata arabskiego - islamu i chrześcijańskiego - europejskiego począwszy od XIV w. Balansowanie pomiędzy dwiema kulturami, poszukiwanie procesu przenikania się i wzajemnych wpływów, to temat, który pasjonuje muzyków od dawna. Bogata tradycja muzyki arabsko - muzułmańskiej sprawiła, że artyści podjęli świetne dzieło wzajemnego sięgania i ochrony szeroko pojętych korzeni muzyki dawnej. Koncert zakończył się przed 22, po kilkakrotnym bisowaniu.

Środa zgromadziła w kościele św. Stanisława i Mikołaja wokół dwóch żeńskich zespołów: Kantika (wyk. m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Egiptu) i Voci Unite (uczennice Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży) duże grono wielbicieli muzyki. Kantika założony został przez Niemkę Kristin Hoefner. Pięć kobiet wykonując tradycyjne utwory mszalne z zachowaniem oryginalnego rytmu i kolejności nabożeństwa wprowadzają w nastrój średniowiecznego życia monastycznego, gdzie czas płynie bardzo wolno, a centrum życia codziennego jest wychwalanie Boga. Voci Unite założony i kierowany jest przez panią Katarzynę Szmitko. Dziewczęta w wieku 11 - 19 lat wykonują utwory średniowieczne. Przygodę z Kantiką zawdzięczają warsztatom chorałowym w Łomży w lipcu, które prowadziła właśnie Kristin Hoefner. Wykonanie monodycznych i polifonicznych utworów w oparciu o oryginalne (XI i XII w.) zapisy muzyczne sprawia, że słuchając koncertu przenosimy się w zamierzchłe czasy. Współbrzmienie dwóch zespołów, dziewczęce głosy zespołu łomżyńskiego i Voci Unite i dojrzała barwa Kantiki świetnie się uzupełniały i tworząc niecodzienne "słuchowisko". Obydwa koncerty transmitował Program Drugi Polskiego Radia.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu" przy współpracy tutejszego Urzędu Miasta i Klasztoru OO. Dominikanów. Dyrektorem artystycznym - już po raz trzynasty - jest Marcin Bornus - Szczyciński. W nocy z piątku (26.08.) na sobotę odbędzie się nocne czuwanie w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława. Tygodniowa przygoda z muzyką dawną zakończy Msza pontyfikalna pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego abpa Józefa Michalika.

Jarosławski festiwal tworzy specyficzny styl życia. Już od godzin porannych śpiewana jest jutrznia, odprawia się Mszę św., w ciągu dnia organizowane są warsztaty muzyczne, wieczorem nieszpory, a po koncercie zabawa i taniec przy subtelnych dźwiękach.

Zofia Krzanowska - Biuro Prasowe UM
(25.08.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:14)
Majsternia Pisni ze Lwowa - fot. Krzysztof Peszko
Majsternia Pisni ze Lwowa - fot. Krzysztof Peszko
Begona Olavide Arizcun oraz Ramiro Amusateugi Prado z Hiszpanii - fot. Zofia Krzanowska
Begona Olavide Arizcun oraz Ramiro Amusateugi Prado z Hiszpanii - fot. Zofia Krzanowska
Kantika i Voci Unite po kilkukrotnym bisowaniu. Fot. Iwona Międlar
Kantika i Voci Unite po kilkukrotnym bisowaniu. Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31