Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

XVIII tom Rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia

Od kilku dni w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Centrum Kultury i Promocji można nabyć kolejny – już XVIII tom Rocznika poświęcony ś. p. prezes Józefie Frendo. Uroczysta promocja publikacji miała miejsce 20 stycznia br. w sali lustrzanej CKiP.

XVIII tom Rocznika SMJ to efekt dwuletniej pracy wielu ludzi,  autorów artykułów, zespołu redakcyjnego oraz zmarłej ponad 3 miesiące temu prezes Stowarzyszenia. Dedykowanie tego Rocznika ś.p. Józefie Frendo jest swego rodzaju ukłonem współpracowników w stronę Jej wieloletniej pracy, zaangażowania i determinacji, które sprawiły, że Stowarzyszenie skupia tak wiele osób nie tylko w rodzinnym mieście, ale i w oddziałach krakowskim i warszawskim.

Promocja kolejnego tomu publikacji dokumentującej historię miasta i regionu odbyła się w obecności zaproszonych gości m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Grażyny Stojak, recenzenta Rocznika prof. Wacława Wierzbieńca z Uniwersytetu Rzeszowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Leszka Szczybyły, ks. Andrzeja Surowca Archiprezbitera Jarosławskiego, wielu sympatyków Stowarzyszenia oraz ich członków.

Wydawnictwo to jest namacalnym dowodem istnienia i działalności miłośników Jarosławia, którzy z właściwym sobie zapałem pielęgnują tę tradycję. Co prawda od wydania pierwszego, bardzo skromnego tomu minęło już 64 lata i gdyby nie 10-letnia przerwa w działalności Stowarzyszenia obecnie cieszylibyśmy się znacznie bogatszym zasobem Roczników, to po wznowieniu w 1958 r. działalności SMJ i pojawieniu się w 1961 r. drugiego tomu Rocznika przyszły kolejne, do których dołączył najnowszy - XVIII tom.  Znajdziemy w nim artykuły: Zofii Kostki-Bieńkowskiej, Józefa Kusa, dr. Artura Brożyniaka, Krystyny Kieferling, Beaty Lorens, Witolda Płoszaja, Barbary Popieluch, Bogusława Nizieńskiego, Małgorzaty Kuźmy, Zbigniewa Zięby, Jadwigi Stęchły, ks. Henryka Hazika, Jadwigi Dyr., Krzysztofy Cap, ś.p. Hanryka Babisia, Jana Gąsiora oraz ś.p. Józefy Frendo. Recenzentem Rocznika poza prof. Wacławem Wierzbieńcem był także dr hab. Roman Pelczar (prodziekan ds. studenckich Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli).

Dopełnieniem czwartkowego spotkania był występ Chóru „Jarosław" w repertuarze piosenek o lwowskich batiarach. Uroczystość prowadził wiceprezes SMJ Jerzy Czechowicz.

Zachęcamy do lektury Rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Tom XVIII 2009-2010.

 

 

 

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(23.01.2011 | aktualizacja 27.01.2011 15:30)
Fot. Bogusław Ryzner
Portret ś.p. prezes Józefy Frendo autorstwa Dariusza Jasiewicza. | Fot.  Irmina Kardaszyńska
Portret ś.p. prezes Józefy Frendo autorstwa Dariusza Jasiewicza.
Fot. Irmina Kardaszyńska
Zaproszeni goście.
Zaproszeni goście.
Jadwiga Dyr - przewodnicząca zespołu redakcyjnego Rocznika.
Jadwiga Dyr - przewodnicząca zespołu redakcyjnego Rocznika.
Prof. Wacław Wierzbieniec, historyk UR - recenzent Rocznika SMJ.
Prof. Wacław Wierzbieniec, historyk UR - recenzent Rocznika SMJ.
Chór JAROSŁAW.
Chór JAROSŁAW.
Autorzy artykułów: Zbigniew Zięba, Jadwiga Stęchły i Krystyna Kieferling. | Fot.  Bogusław Ryzner
Autorzy artykułów: Zbigniew Zięba, Jadwiga Stęchły i Krystyna Kieferling.
Fot. Bogusław Ryzner
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31