Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„ART-aPRILIs 2011”

W dniu 1 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu odbyły się warsztaty plastyczne dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty - Jacka Wojtasa oraz Burmistrza Miasta Jarosławia - Andrzeja Wyczawskiego.

Warsztaty zorganizowali: Dorota Kostka (Metodyk z zakresu przedmiotów plastycznych),  Elżbieta Śliwińska, Jolanta Nowak, Klaudiusz Nowak, Damian Waliczek, Grzegorz Sawicki, Tadeusz Stefanowski, Andrzej Rułka, Marta Wawrzyszko, Jadwiga Piątek. Akcję wspomagali: dyrektor ZSP Krzysztof Krzych, wicedyrektor ZSP Teresa Ulma, Anna Kałamarz-Kucz, Mirosław Kowalczuk Głównymi celami, jakie wyznaczyli sobie organizatorzy były:

•1.       Zwrócenie uwagi na uczniów o szczególnym potencjale twórczym w zakresie twórczości plastycznej ze środowisk lokalnych, zwłaszcza z powiatu jarosławskiego i jego najbliższych okolic.

•2.       Wzajemna wymiana doświadczeń nauczycieli prowadzących zajęcia plastyczne.

•3.       Zapoznanie z ofertą edukacyjną ZSP w Jarosławiu, ze szczególnym uwypukleniem możliwości rozwijania zainteresowań twórczych w pracowniach ZSP.

•4.       Wzbogacenie warsztatu dydaktycznego o nowe niekonwencjonalne metody pracy.

 

Program warsztatów obejmował:

  • Otwarcie warsztatów: przywitanie gości z nawiązaniem do historii szkoły oraz projekcję filmów - 2 dokumentalnych o naszej placówce oraz 2 filmów krótkometrażowych uczniów klas dyplomowych.
  • Praca uczniów w pracowniach: malarstwa, grafiki oraz rzeźby w 3 grupach (A ,B ,C). Grupy uczestniczyły w zajęciach profilowanych, otwartych w 40 minutowych jednostkach lekcyjnych. Praca przebiega w systemie rotacyjnym.
  • Przerwa śniadaniowa.
  • Uroczyste podsumowanie i zakończenie warsztatów w sali wystawowej w byłej synagodze. Dyrekcja podziękowała i następnie rozdano dyplomy dla dzieci i nauczycieli oraz podziękowania dla organizatorów warsztatów. Uroczystość odbyła na tle wystawy studentów ASP w Katowicach.
  • Wszystkie cele i punkty programu zostały zrealizowane, co w efekcie poskutkowało nawiązaniem kontaktów między szkołami i ogromnym zainteresowaniem formułą warsztatów nie tylko wśród nauczycieli, ale przede wszystkim wśród uczniów. Świadczyć o tym może fakt, iż uczestników zgłosiło się  więcej niż wpłynęło  zgłoszeń na adres mailowy - dzieci zgłosiło się 47 w tym 12 opiekunów, w dniu przeprowadzania warsztatów dzieci było 62 i 16 opiekunów, co w sumie daje 78 osób uczestniczących w warsztatach. Organizatorzy byli, również pozytywnie zaskoczeni entuzjastycznym przyjęciem formuły warsztatów przez samych uczniów.

 Warsztaty były już kolejnym pomysłem grupy nauczycieli plastyków na realizację projektu MEN „Rok szkolny 2010/2011- Rokiem Odkrywania Talentów", a przede wszystkim zwróceniem uwagi na uczniów uzdolnionych plastycznie w naszym regionie, i wsparcie oraz promowanie w lokalnym środowisku. Z przeprowadzonych warsztatów nasunął się wniosek, że należy organizować cyklicznie tego typu spotkania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu jarosławskiego.

Więcej zdjęć na stronie: http://www.plastyk.jaroslaw.art.pl/

Klaudiusz Nowak
ZSP Jarosław
(07.04.2011 | aktualizacja 07.04.2011 12:47)
Fot. E. Śliwińska
Archiwum
Styczeń 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31