Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosławianie Najwybitnieszemu Polakowi

25 października 2000 r. na pl. św. Piotra w Watykanie delegacja z Jarosławia wręczyła Ojcu św. Janowi Pawłowi II Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta. Piąta rocznica tego wydarzenie została uczczona poprzez udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Archiprezbitera Jarosławskiego Ks. Prałata Andrzeja Surowca w kolegiacie pw. Bożego Ciała, przy której w 1971 r. modlił się kard. Karol Wojtyła podczas zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W homilii Ks. Prałat Aleksander Kustra (organizator i uczestnik pamiętnej pielgrzymki w 2000 r.) mówił o roli Papieża w procesie przemiany Polski i świata. Nawiązał do obrazu sosny, której jedna część trzyma się jeszcze korzeni, a druga wyrwana, wisi w powietrzu i usycha. To porównanie zawarte w jednej z ostatnich scen "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego - według Ks. Kustry - "jest wstrząsającym obrazem tego, co nam grozi, tego co nas różni - indywidualnie i społecznie, tego rozgraniczenia między życiem wartościami a pustymi słowami, między czynem a deklaracją, pomiędzy obietnicą a wolą".

W Sali Narad Ratusza odbyła się uroczysta sesji Rady Miasta Jarosławia, podczas której Burmistrzowie obecnej i poprzedniej kadencji: Janusz Dąbrowski i Jan Gilowski oraz obecny i były Przewodniczący Rady Miasta: Marian Janusz i Janusz Szkodny odsłonili tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Jej poświęcenia dokonał Ks. Prałat Andrzej Surowiec. "Pamiątkowa tablica będzie stale przypominała nam o wartościach, którymi żył ten Największy z Polaków. Będzie to jednocześnie dla nas ogromne moralne zobowiązanie, aby stale coraz lepiej poznawać jego naukę, według niej żyć i kształtować życie społeczne.... Jan Paweł II stale przypominał nam, że albo jest pełna prawda, albo jej nie ma wcale. Nie może być inna prawda dla urzędnika, a inna dla petenta. Inna prawda dla Burmistrza, a inna dla Rady. Nie może być inna sprawiedliwość dla przewodniczącego komisji, a inna dla proszącego o wsparcie" - powiedział Ks. Archiprezbiter. Autorem tablicy jest artysta plastyk Stanisław Lenar.

Uroczystą sesję prowadził Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz, który zapewnił: "My, tu obecni wiemy dziś z całą pewnością, że ten polski z Wawelskiego Grodu, silny mocą wiary, miłości i nadziei stał się rzymską Kościoła powszechnego i świata całego, która wzmocniła duchową strukturę ludzkości kończącego się trzeciego tysiąclecia, zaznaczyła się w sposób wyjątkowy w procesie przemian zachodzących we współczesnym świecie, w kształtowaniu świadomości i sumienia ludzkości, w obronie i poszanowaniu niezbywalnych wartości, zwłaszcza życia ludzkiego, godności i praw każdego człowieka".

W sesji uczestniczyli również księża dziekani: Edward Chmura i Jan Jagustyn, proboszczowie parafii jarosławskich, siostry zakonne, parlamentarzyści, Rektor PWSZ prof. dr hab. Roman Fedan, Honorowi Obywatele Miasta: Kazimierz Ziobro i Bronisław Niemkiewicz, burmistrzowie: Janusz Dąbrowski, Tadeusz Pijanowski i Marian Muzyczka.

Jednym z największych ludzi naszej epoki, prawdziwym autorytetem moralnym, duchowym przewodnikiem nazwał Jana Pawła II radny Mieczysław Biliński, który omówił pontyfikat Papieża Polaka. "Służył wszystkim w sposób niezwykle nowoczesny zachowując przy tym wierność tradycji apostolskiej. Z niestrudzoną odwagą Papież Pielgrzym, Orędownik Prawdy, przemierzał drogę prowadzącą od Chrystusa do człowieka na różnych kontynentach świata, tytan pracy" - mówił radny.

Przypomnę, że podczas spotkania na pl. św. Piotra 25 października 2000 r. Ojciec św. wypowiedział znamienne słowa: "Jarosław - piękne miasto" i dodał, że pamięta swoją wizytę w naszym mieście. Zwracając się do pielgrzymów z Polski życzył, by "Rok Jubileuszowy ugruntował tę świadomość, że Eucharystia jest zadatkiem życia wiecznego w Bogu".

Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza
(27.10.2005 | aktualizacja 27.10.2005 15:36)
Delegacja z Jarołsawia podczas wręczenia Aktu Honorowego Obywatelstwa Miasta - Ojcu św. Janowi Pawłowi II (25.10.2000) - fot archiwum
Delegacja z Jarołsawia podczas wręczenia Aktu Honorowego Obywatelstwa Miasta - Ojcu św. Janowi Pawłowi II (25.10.2000) - fot archiwum
Msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała - 25.10.2005
Msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała - 25.10.2005
Autorem tablicy jest artysta plastyk Stanisław Lenar
Autorem tablicy jest artysta plastyk Stanisław Lenar
Ks. Archiprezbiter podczas modlitwy przed poświęceniem tablicy - fot. Zofia Krzanowska
Ks. Archiprezbiter podczas modlitwy przed poświęceniem tablicy - fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Maj 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31