Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

15. rocznica koronacji cudownej Ikony

15 lat temu w jarosławskiej cerkwi cudowna Ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” została koronowana diademami pobłogosławionymi przez Jana Pawła II. W tym roku, 18 sierpnia obchodziliśmy jubileusz tego wydarzenia. W uroczystościach uczestniczyli hierarchowie Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego z Ukrainy, Polski, Włoch, Niemiec i Słowacji oraz m.in. burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski. Liturgii przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk - zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego.

Tegoroczne uroczystości jubileuszowe zostały połączone z - odbywającym się po raz pierwszy w naszym mieście - „Festiwalem Pieśni i Tańca im. Stanisława Ludkiewicza". W czwartkowe przedpołudnie, 18 sierpnia od Centrum Kultury i Promocji do cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego przeszedł orszak z patriarchą Swiatosławem Szewczukiem - zwierzchnikiem Kościoła greckokatolickiego, nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore, kard. Franciszkiem Macharskim, bp. Marianem Rojkiem, ks. mitratem Eugeniuszem Popowiczem, biskupami greckokatolickimi: Janem Martyniakiem - abp. ordynariuszem, metropolitą przemysko-warszawskim, Igorem Woźniakiem - abp. uniackim ze Lwowa, bp. Włodzimierzem Wityszynem z Ivanofrankowska i Włodzimierzem Juszczakiem z Wrocławia, abp. Jánem Babjakiem - metropolitą Preszowa na Słowacji oraz jarosławskimi duchownymi na czele z archiprezbiterem ks. Andrzejem Surowcem.

Przed rozpoczęciem uroczystej liturgii, patriarcha Światosław Szewczuk został powitany przez proboszcza jarosławskiej cerkwi ks. Bogdana Krubę, licznie zebranych mieszkańców należących do parafii greckokatolickiej oraz dawnych parafian przebywających obecnie na Ukrainie.

Patriarcha w swoim słowie podkreślił, że jarosławska ikona otwiera ludziom bramę do Bożego Miłosierdzia nie tylko w Polsce, na Ukrainie, ale i na całym świecie; kopia tego cudownego wizerunku znajduje się aż w Argentynie, w prowincji Misiones. Wyraził także wielką nadzieję na trwały pokój i porozumienie między Polakami i Sąsiadami zza wschodniej granicy.

Z okazji tego Jubileuszu, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wystosował telegram, który został odczytany na zakończenie uroczystości. „...stojąc przed Cudowną Ikoną zwaną „Bramą Miłosierdzia", pragnę razem z Wami nade wszystko dziękować Maryi za bezustanną opiekę nad Wasza wspólnotą kościelną i niezliczone łaski zsyłane przez wieki jej dzieciom" - napisał abp Kowalczyk. Podziękowania złożył również abp Celestino Migliore. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz oraz komendant Straży Miejskiej Andrzej Jędrejko.

Muzyczną oprawę liturgii przygotował przemyski chór archikatedralny.

 

***

Historia powstania Ikony Matki Bożej „Bramy Miłosierdzia" sięga I poł. XVII wieku. Przed uroczystym przeniesieniem wizerunku 17 sierpnia 1747 r. do nowo wybudowanej cerkwi Przemienienia Pańskiego, znajdował się w cerkwi Zaśnięcia NMP (obecnie Prezbiterium dawnej cerkwi w Parku im. Cz. Puzon ps. „Baśka"). Niemalże od samego początku słynął łaskami, czego świadectwem były liczne wota pojawiające się przy nim oraz założona „Księga" cudów. Kolejni papieże nadawali ikonie przywilej odpustów, a 22 listopada 1779 roku papież Pius VI wydał dekret, w którym uznał ją za cudowną. Starania o koronację ikony rozpoczęto w okresie międzywojennym, które przerwała II wojna światowa. Po wysiedleniu grekokatolików w 1945 r. do 1974 r. cudowna ikona znajdowała się w cerkwi, następnie trafiła do Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Jarosławiu, a w 1977 roku do miejscowego muzeum. Kilka kolejnych lat trwała konserwacja wizerunku prowadzona w ASP w Warszawie. Do cerkwi ikona wróciła w 1993 roku. W trzy lata później, dzięki staraniom bp. Jana Martyniaka, papież Jan Paweł II podjął decyzję o koronacji wizerunku. Uroczystość odbyła się w 1996 r. na jarosławskim Rynku i zgromadziła kilka tysięcy wiernych z Polski i zagranicy.

 

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(20.08.2011 | aktualizacja 24.08.2011 00:02)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31