Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Podziękowanie za zebrane plony

28 sierpnia był dniem, kiedy rolnicy z województwa podkarpackiego dziękowali za tegoroczne plony. Tego dnia odbyły się XXVIII Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XI Województwa Podkarpackiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Jarosławia, na czele z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim.

Święto plonów rozpoczęło się na placu przed jarosławską Kolegiatą dziękczynną Mszą Św., w której uczestniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, a przewodniczył jej biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo. W homilii ksiądz biskup cytował słowa błogosławionego Jana Pawła II: „...z wdzięcznością i szacunkiem chyle głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali ziemię potem czoła... Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych którzy dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk". W trakcie Mszy Św. zostały poświecone wieńce dożynkowe. Okazałe konstrukcje z kłosów, kwiatów i pomysłowych ozdób przygotowały gospodynie ze wszystkich powiatów województwa podkarpackiego.  Starym zwyczajem starostowie dożynek przekazali pokaźny bochen chleba, upieczony ze zboża z tegorocznych plonów, gospodarzom dożynek: marszałkowi Mirosławowi Karapycie, starości Jerzemu Batyckiemu oraz burmistrzowi Andrzejowi Wyczawskiemu. Natomiast chleb, przyniesiony przez rolników w procesji z darami - jako symbol życia, sytości i szczęścia - został rozdzielony pomiędzy wiernych. W uroczystości obok burmistrza Andrzeja Wyczawskiego uczestniczyli też m. in. parlamentarzyści, zastępcy burmistrza Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, sekretarz Jan Biłas, przedstawiciele Rady Miasta na czele z przewodniczącym Jarosławem Pagaczem oraz wierni z całego województwa. Po uroczystej sumie dożynkowej na Rynku odbył sie program artystyczny.

Więcej zdjęć: http://www.jaroslaw.pl/imprezy-miejskie/id64,XXVIII-Dozynki-Archidiecezji-Przemyskiej-i-XI-Wojewodztwa-Podkarpackiego.html

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(30.08.2011 | aktualizacja 01.09.2011 09:37)
Fot. Monika Polita
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30