Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Spojrzenie w piąte stulecie

Za nami centralne obchody jubileuszu 400 lat jarosławskiego Opactwa. Uroczystości odbyły się w dniach 17-18 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011. Przypadającej w tym roku wyjątkowej rocznicy towarzyszyło wiele wydarzeń m.in. I Jarmark Benedyktyński, turniej rycerski, wernisaże wystaw, spotkania, koncerty, w których łącznie uczestniczyło ponad pięć tysięcy osób.
Fot. Ludwik Biernacki, fot. maj 2011
Fot. Małgorzata Młynarska (14)
Msza św. rozpoczęła się od pieśni "Bogurodzica" w wykonaniu tenora Andrzeja Jurkiewicza.
Msza św. rozpoczęła się od pieśni "Bogurodzica" w wykonaniu tenora Andrzeja Jurkiewicza.
Homilia ks. prałata Zbigniewa Suchego
Homilia ks. prałata Zbigniewa Suchego
Poświęcenie ośrodka przez abpa Józefa Michalika
Poświęcenie ośrodka przez abpa Józefa Michalika
Imre Molnar wręczył odznaczenie ks. Markowi Pieńkowskiemu...
Imre Molnar wręczył odznaczenie ks. Markowi Pieńkowskiemu...
... oraz Stanisławowi Machale
... oraz Stanisławowi Machale
List gratulacyjny dla Arcybiskupa przekazali zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i przewodniczący RM Jarosław Pagacz
List gratulacyjny dla Arcybiskupa przekazali zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i przewodniczący RM Jarosław Pagacz
Odwiedzający opactwo mogli m.in. zakosztować regionalnych pyszności...
Odwiedzający opactwo mogli m.in. zakosztować regionalnych pyszności...

Głównym punktem obchodów jubileuszu 17 września była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego J.E. abpa Józefa Michalika. Wśród koncelebransów obecny był ks. prałat Franciszek Rząsa, który 10 lat poświęcił na gruntowny remont opactwa, rozpoczęty w 1991 r. staraniem ks. bpa Ignacego Tokarczuka. Homilię wygłosił ks. Prałat Zbigniew Suchy. Podziękował przedstawicielom parlamentu, władzom lokalnym, wojewódzkim i konserwatorskim, że dostrzegli w tym miejscu perłę polskiego narodu  oraz przeznaczyli środki finansowe na piękno liczące 400 lat. Odniósł się również do historii opactwa i ludzi, którzy włożyli wiele pracy w odbudowanie założenia. Podkreślił, że mimo zniszczeń materialnych, jakich doświadczyło w przeszłości opactwo, nie udało się zniszczyć istniejącego w nim piękna. Na zakończenie ksiądz prałat zaapelował: - (...) Nie wystarczy, aby twierdze były dziełami sztuki, ważne by w tych twierdzach byli ludzie. Zatem najważniejszym zadaniem na przyszłość pozostaje, aby opactwo gromadziło osoby, które będą walczyć o rozwój kultury.

Oprawę muzyczną liturgii przygotowała 8-osobowa grupa z Jarosławia pod kierunkiem Stanisława Króla oraz Andrzej Jurkiewicz - tenor z Łodzi. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz.

Po Mszy św. abp Józef Michalik poświęcił zmodernizowany i zaadaptowany na ośrodek kultury budynek klasztorny, w którym odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Tam Imre Molnar - radca polityki wewnętrznej Ambasady Węgierskiej w Warszawie wręczył ks. Markowi Pieńkowskiemu odznaczenie przyznane przez Prezydenta Republiki Węgierskiej - srebrny krzyż za pogłębianie przyjaźni między narodami węgierskim i polskim. Drugie odznaczenie przyznane przez Ministra Obrony Narodowej Republiki Węgier, Imre Molnar wręczył Stanisławowi Machale za opiekę nad pamiątkami i mogiłami żołnierzy węgierskich. W czasie spotkania podziękowania na ręce Arcybiskupa złożyli zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz przewodniczący RM Jarosław Pagacz. Przekazali również list gratulacyjny ks. Markowi Pieńkowskiemu z wyrazami wdzięczności za pracę na rzecz przywracania jarosławskiemu opactwu dawnej świetności, za czuwanie i przedkładanie na plan pierwszy i utrwalanie tradycji miejsca - przeszłości benedyktyńskiego założenia i prawdy historycznej.

W sobotnie popołudnie odwiedzający opactwo mogli bliżej poznać to miejsce wędrując po jego zakątkach z przewodnikiem, zakosztować produktów benedyktyńskich, klasztornych i regionalnych przygotowanych w ramach I Jarmarku Benedyktyńskiego, wzrok przykuwały również kolorowe stoiska z rękodziełem artystycznym. Najmłodsi z przejęciem przyglądali się zmaganiom rycerskim i teatrowi ognia, a starsi chętnie wsłuchiwali się w muzykę regionalną w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych oraz Lwowskiej Kapeli Podwórkowej TA JOJ im. Kazimierza „Kija" Galikowskiego z Przemyśla.  Gwiazdą wieczoru był IWO DIXIE JAZZ BAND.

***

17 września przed uroczystą Mszą św. w kościele śś. Mikołaja i Stanisława bpa zostały wręczone odnaczenia przyznane przez Prezydenta RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złote Krzyże Zasługi od prezydenta otrzymali ks. Marek Pieńkowski i s. Anna Margańska, Srebrny Krzyż Zasługi - Zbigniew Możdzeń. Natomiast Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez ministra otrzymał Bogusław Buliński, a Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami Edward Makowiecki - inspektor nadzoru inwestorskiego od początku prac remontowych w opactwie. Odznaczenia wręczył poseł Mieczysław Kasprzak.

 

Mimo, że centralne uroczystości już za nami, to jubileusz jeszcze trwa. Do końca roku można brać udział w pielgrzymkach, rekolekcjach i ciekawych spotkaniach. Jak zaznaczył ks. Marek Pieńkowski na zakończenie uroczystej Mszy św., przygotowując się do jubileuszu nie dążył do zorganizowania jednego, wielkiego wydarzenia. Chciał, aby przez cały ten rok jak najwięcej osób z różnych grup po prostu przekroczyło mury Opactwa; żeby jarosławianie odkryli to miejsce nie tylko poprzez nazwę „Anna Kasarnia", czy widoczne z daleka wieże, ale by dotknęli rzeczywistości tego niezwykłego miejsca.

 

Gospodarze jarosławskiego opactwa już dzisiaj zapraszają do uczestnictwa w uroczystościach 6 stycznia 2012 r. kończących Rok Jubileuszowy, w których weźmie udział abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce.

FOTORELACJA: http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id76,400-lat-jaroslawskiego-opactwa.html

 

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(19.09.2011 | aktualizacja 22.09.2011 07:57)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31