Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

100 lat „Budowlanki”

Zaczęła działać 1 października 1911 roku jako Cesarsko-Królewska Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Była pierwszą specjalistyczną szkołą kształcącą fachowców dla przemysłu budowlanego. W tym roku obchodzi swój wielki jubileusz.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 24 września. Rozpoczęły się Mszą św. w jarosławskiej Kolegiacie, w trakcie której został poświęcony nowy, ufundowany przez Radę Rodziców sztandar szkoły. Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta do hali sportowej MOSiR, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły - Marek Zawisza, który przybliżył bogatą historię placówki. Po nim głos zabierali parlamentarzyści, samorządowcy, absolwenci. W uroczystości uczestniczył również zastępca burmistrza Stanisław Misiąg.

Jubileusz zawsze przywołuje wspomnienia, głęboko zapisane w sercach, jest okazją do podsumowań. Tak było i tym razem. Dla wielu gości zaprezentowana historia szkoły była sposobnością na przeniesienie się w przeszłość.  W trakcie przemówień dało się słyszeć radosne rozmowy wśród dawnych jej uczniów o tym, jak było w starej „budzie".  To oni o szkole mogliby powiedzieć chyba najwięcej. Najstarszymi absolwentami obecnymi na uroczystości był rocznik 1945-1949. Wspomnień i życzeń skierowanych w stronę dyrekcji, uczniów, kadry pedagogicznej - byłej i obecnej nie było końca.

Jarosławska Szkoła Budowlana jest najstarszą tego typu szkołą w Polsce. Została powołana decyzją Rady Miasta Jarosławia, która już w 1909 roku podjęła starania by stworzyć placówkę kształcącą - majstrów, murarzy, cieśli, kamieniarzy. Jest „matką" innych szkół technicznych w naszym mieście. Tu rozpoczynały swoją działalność Szkoła Geodezyjna oraz Szkoła Chemiczna i Technikum Drogowe.

Uczniowie „Budowlanki" to nie tylko zwycięzcy w turnieju „Złota Kielnia", to także wspaniali sportowcy, należący do najlepszych w regionie w dziedzinie lekkoatletyki, piłki nożnej, piłki siatkowej i koszykówki. W 1997 roku ZSB został uznany najlepszą budowlanką w Polsce - jej uczniowie zwyciężyli w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Obecnie szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego, kształci ponad 700 uczniów, w 25 oddziałach pod kierunkiem 55 wykwalifikowanych nauczycieli. W swojej ofercie posiada kierunki aktualnie poszukiwane na rynku pracy.

Więcej zdjęć: http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id79,100-lat-Szkoly-Budowlanej.html

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(26.09.2011 | aktualizacja 27.09.2011 13:00)
Fot. Monika Polita
W uroczystości uczestniczył zastępca burmistrza Stanisław Misiąg.
W uroczystości uczestniczył zastępca burmistrza Stanisław Misiąg.
Absolwenci szkoły.
Absolwenci szkoły.
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30