Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada obchodzony był Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji, we wtorek członkowie Stowarzyszenia Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu spotkali się by wspólnie rozmawiać o tej trudnej i przewlekłej chorobie.
Fot. Monika Polita

W trakcie spotkania referat wygłosił Leon Peszko - wiceprezes Stowarzyszenia. Przypomniał w nim o historii powstania insuliny oraz o niepokojących statystykach dotyczących zachorowalności na cukrzycę. Obecny na uroczystości burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował członkom Stowarzyszenia za podejmowanie inicjatyw sprzyjających propagowaniu i uświadamianiu społeczeństwa o istocie tej choroby cywilizacyjnej. Złożył również na ręce prezesa Stowarzyszenia Diabetyków, Grzegorza Grabonia okolicznościowy list gratulacyjny.

Nieprzypadkowo 14 listopada Światowa Organizacja Zdrowia przy ONZ ustanowiła dniem zwiększania świadomości społecznej na temat cukrzycy. Właśnie 14 listopada 1891 roku urodził się Frederick Banting, który wraz Charles'em Bestem odkrył insulinę, co wkrótce okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy. W 1923 za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla. W tym roku mija 90 lat od odkrycia insuliny.

Według najnowszych danych, w Polsce na cukrzycę cierpi 2,6 mln osób. Z chorobą wykrytą żyje 1,6 mln osób, a prawie milion choruje, ale o tym nie wie. Na świecie liczba chorych na cukrzycę szacowana jest już na prawie 300 mln, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna oblicza, że w 2030 r. ta choroba może dotknąć nawet 435 mln osób.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(16.11.2011 | aktualizacja 18.11.2011 09:46)
Archiwum