Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia również w Jarosławiu uczciliśmy pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Burmistrz Andrzej Wyczawski wraz z Wacławem Wierzbieńcem Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej oraz Lucią Retman, uratowaną z Holokaustu; odczytali listę znanych ofiar prześladowań i zagłady. Następnie modlitwą i symbolicznym zapaleniem zniczy uczczono ofiary Holokaustu zamordowane przy murze Jarosławskiego Opactwa.

O tragicznych doświadczeniach z tego okresu opowiedziała Lucia Retman z Izraela. Usłyszeliśmy o latach okupacji, gdy wraz z rodziną ukrywała się u Zofii Pomorskiej z Lubaczowa. Za okazaną Żydom pomoc Zofia Pomorska otrzymała pośmiertnie medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Głos zabrała także s. Dawida Ryll ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, która opowiedziała przejmującą historię rodzinną. Opowieść o próbie ratowania rodziny żydowskiej.

- Dla mnie dzisiejsze wydarzenie, stanowi zupełnie wyjątkowy dzień, całkowicie niezwyczajny, który przeżywam po raz pierwszy, w duchu wspomnienia o tych trudnych czasach, o tym, że kiedyś tak było i że to ludzie ludziom zgotowali taki los - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski.

Dalsza część obchodów odbyła się w budynku PWSTE. Z wykładem „Stosunki polsko-żydowskie na Podkarpaciu w okresie II wojny światowej" wystąpiła dr Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W wystąpieniu poruszono kwestie pomocy udzielanej Żydom przez Polaków oraz skomplikowanych relacji między ratującymi, a ocalonymi z zagłady. Pokazano fotografie Polaków, którzy pomagali Żydom, zdjęcia kryjówek, fotokopie dokumentów z czasów okupacji niemieckiej w Polsce. Ostatnim akcentem tego dnia był wernisaż wystawy fotografii Piotra Soboty pt. „Chasydzi - powrót do korzeni".

 

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(29.01.2012 | aktualizacja 30.01.2012 18:28)
Fot. Monika Polita
Lucia Retman z Izraela.
Lucia Retman z Izraela.
s. Dawida Ryll.
s. Dawida Ryll.
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30