Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jubileuszowa wystawa „Cebulowe Pola 2”

Od 29 stycznia br. na odwiedzających Galerię u Attavantich czeka wyjątkowa wystawa rodzinna Henryka Cebuli, na której – poza twórczością znanego artysty satyryka, karykaturzysty, rzeźbiarza – można oglądać prace prawie całej jego rodziny. Obecny na wernisażu 28 stycznia burmistrz Andrzej Wyczawski, złożył artyście serdeczne podziękowania oraz gratulacje.
Fot. Małgorzata Młynarska

„Sztuka rozwija się tylko wtedy, gdy legendarni mistrzowie mają swoich godnych następców" /Andrzej Graniak/

Przez 30 lat pracy pedagogicznej oraz 35 lat pracy twórczej Henryk Cebula zgromadził ogromny dorobek artystyczny - 108 wystaw indywidualnych, 870 wystaw zbiorowych - który przyniósł artyście sławę na całym świecie. Jako mistrz satyry i karykatury niezwykle trafnie i swobodnie komentuje bieżące wydarzenia polityczne, społeczne; porusza także temat ochrony środowiska, wojny, czy przemocy. Jak sam przyznaje, to właśnie rysunek społeczny jest mu szczególnie bliski. Artystyczne pasje rozwija m.in. w prowadzonej w Jarosławiu galerii satyry „Pirania”, w której do tej pory odbyło się już ponad 120 wystaw światowych artystów. Niezwykle ceni sobie także pracę z młodzieżą organizując konkursy oraz liczne plenery malarskie.

Artystę we wszystkich działaniach wspiera żona Helena. Wśród wielu zajęć chętnie fotografuje m.in. imprezy artystyczne i plenery, a namiastkę tej twórczości można oglądać właśnie w Galerii u Attavantich. Rodzicom towarzyszą córki, synowie, zięć i synowa prezentujący rysunek, malarstwo, rzeźbę, inne media. W sumie w Galerii zawisły dzieła prawie całej rodziny Henryka Cebuli, poza dwoma synami nie biorącymi udziału w wystawie.

Na wernisażu 28 stycznia nie mogło zabraknąć przyjaciół i znajomych artysty, stałych bywalców wystaw organizowanych w jarosławskiej Galerii, zaproszonych gości – w tym także burmistrza Andrzeja Wyczawskiego. W imieniu własnym oraz mieszkańców burmistrz złożył Henrykowi Cebuli serdeczne podziękowania za promocję naszego miasta w Polsce i poza jej granicami, a całej rodzinie pogratulował i złożył wyrazy uznania. –Życzę dalszych wielkich dzieł i tak wspaniałej twórczości, która jest jak tlen dla naszego życia – dodał składając wpis do księgi pamiątkowej. Podczas wernisażu wystąpiła grupa poetycka „W RZEPAQ”. Wystawie towarzyszy katalog wydany z okazji jubileuszu 30-lecia pracy pedagogicznej i 35-lecia pracy twórczej Henryka Cebuli, sfinansowany przez Burmistrza Miasta Jarosławia.
Ekspozycję można oglądać do 20 lutego, w dniach od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. Bilety wstępu: normalny 2 zł, ulgowy 50 gr.

WIĘCEJ ZDJĘĆ: http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id96,Cebulowe-Pola-2.html
 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(31.01.2012 | aktualizacja 02.02.2012 11:57)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31