Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

I Chopinowskie Dni Muzyki Fortepianowej

- Jestem dumny, że Jarosław ma najlepszą na Podkarpaciu profesjonalną salę koncertową z fortepianem marki Steinway oraz studiem nagrań. I Chopinowskie Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej uważam za otwarte - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski w czwartkowy wieczór 1 marca. Pomysł zorganizowania festiwalu narodził się spontanicznie, głównym organizatorem jest Burmistrz Miasta Jarosławia przy pomocy Centrum Kultury i Promocji oraz oczywiście Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina.
Janusz Skowron - wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Krakowie | Fot.  Iwona Międlar
Janusz Skowron - wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Krakowie
Fot. Iwona Międlar
Burmistrz Andrzej Wyczawski oraz Bogusław Pawlak
Burmistrz Andrzej Wyczawski oraz Bogusław Pawlak
Koncert nr 3 Beethovena w wyk. Piotra Kościka (solo) i Macieja Skarbka (partia orkiestry)
Koncert nr 3 Beethovena w wyk. Piotra Kościka (solo) i Macieja Skarbka (partia orkiestry)
Wanxio Xu - student J. Skowrona
Wanxio Xu - student J. Skowrona
Piotr Kościk - Konserwatorium Wiedeńskie
Piotr Kościk - Konserwatorium Wiedeńskie
Tomasz Lupa - Uniwersytet Muzyczny w Warszawie
Tomasz Lupa - Uniwersytet Muzyczny w Warszawie
Maciej Wota - Uniwersytet Muzyczny w Warszawie
Maciej Wota - Uniwersytet Muzyczny w Warszawie
Maciej Skarbek - Konserwatorium Wiedeńskie
Maciej Skarbek - Konserwatorium Wiedeńskie

Maria Turzańska - pianistka - absolwentka Konserwatorium Wiedeńskiego w klasie fortepianu prof. Teodora Leszetyckiego założyła w 1903 r i prowadziła do 1939 r. pierwszą w Jarosławiu Szkołę Muzyczną. Jej siedziba mieściła się w Kamienicy Attavantich - dzisiejszym Centrum Kultury i Promocji - współorganizatora festiwalu. - Jej postać należy przypominać, powinna mieć należyte miejsce w pamięci jarosławian - podkreślał prowadzący festiwal Bogusław Pawlak. Artyści dobrani zostali według szczególnego klucza:

I dzień - Mistrz i uczeń - według tej przedziwnej relacji kształcą się młodzi muzycy mając zawsze indywidualne zajęcia z gry na instrumencie. Taką relację wytworzyła Maria Turzańska i prof. Teodor Leszetycki podczas studiów w Wiedniu, a goście 1. dnia festiwalu to także mistrz i uczeń - Janusz Skowron z Akademii Muzycznej w Krakowie i jego student - Chińczyk Wenxiao Xu. Skowron wykonał dla nas 32 Wariacje Beethovena, Nokturn Es-dur i dwa preludia Chopina oraz Etiudę transcendentalną Mazeppa Liszta i Pieśń Schuberta w transkrypcji Liszta, natomiast Wanxio Xu - Sonatę g-moll Schumana. Janusz Skowron po zakończonym koncercie powiedział: - Zazdroszczę Państwu warunków do nauki i koncertowania, niestety możemy w Krakowie tylko o tym pomarzyć.  

II dzień - Konserwatorium Warszawskie - Tomasz Lupa i Maciej Wota - to pianiści związani z Konserwatorium w Warszawie znani jarosławskiemu środowisku muzycznemu chociażby z powodu, iż obaj są synami absolwentów jarosławskiej szkoły muzycznej: Andrzeja Lupy oraz Marka Woty. Tomasz Lupa - wykładowca  Uniwerystetu Muzycznego w Warszawie kilkakrotnie koncertował w jarosławskiej Sali Lustrzanej CKiP, tym razem wykonał Sonatę d-moll Bacha, pięć pieśni Karłowicza transkrypowanych na fortepian oraz Sonatę C-dur Mozarta. Maciej Wota - student zagrał dwa Mazurki Szymanowskiego oraz Sonatę h-moll Chopina. Dodatkowym nawiązaniem do jarosławskiej tradycji jest wspólny dla Konserwatorium Warszawskiego i PSM w Jarosławiu patron: Fryderyk Chopin. 

III dzień - Śladami Marii Turzańskiej - mieliśmy okazję posłuchać młodszych o kilka pokoleń kolegów pianistki - studentów Wiedeńskiego Konserwatorium: Piotra Kościka i Macieja Skarbka. Finałowy dzień festiwalu to wykonanie przez znanego jarosławianom z koncertów w Sali Lustrzanej CKiP Piotra Kościka Fantazji c-moll Mozarta oraz Sonatiny Ravela, następnie Maciej Skarbek zagrał utwór Gaspard de la Nuit Ravela. Kulminacją trzydniowych spotkań z muzyką fortepianową było wykonanie przez Kościka (partia fortepianu) i Skarbka (partia orkiestry) koncertu fortepianowego nr 3 c-moll Beethovena.  

Niech ta sala żyje, nadaje kulturalny ton miastu - to słowa Bogusława Pawlaka, witającego gości i wykonawców podczas I Chopinowskich Dni Muzyki Fortepianowej im.Marii Turzańskiej.

 

Sala koncertowa PSM w Jarosławiu została oddana do użytku w październiku 2011 r. Koszt jej budowy to 6 mln złotych sfinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego". Sala wyposażona jest  w koncertowy fortepian Steinway&Sons Hamburg model D-274, organy piszczałkowe firmy Ahlborn oraz profesjonalne studio nagrań. 

I Chopinowskie Dni Muzyki Fortepianowej wpisują się w tegoroczne rocznice: 65. powstania PSM I st. w Jarosławiu, oraz 55. śmierci patronki Festiwalu - Marii Turzańskiej.  

 

 

Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(05.03.2012 | aktualizacja 09.03.2012 13:09)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31