Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wspólna platforma UTW z Podkarpacia

Spotkanie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z regionu Podkarpacia odbyło się w ubiegłą środę w Jarosławiu. Do dawnego opactwa ss. Benedyktynek przyjechało ponad 400 osób z 14 podkarpackich uczelni. Gościem specjalnym spotkania był ks. bp Adam Szal.
logo UTW | Fot.  źródło:http://www.utw.pl/
logo UTW
Fot. źródło:http://www.utw.pl/
Fot. Iwona Międlar

Powołanie federacji zrzeszających Uniwersytety Trzeciego Wieku z całego województwa, to  główny temat roboczego spotkania osób odpowiedzialnych za uczelnie. - Stworzenie wspólnej platformy naszych uniwersytetów przyniesie wymierne korzyści - przede wszystkim będziemy mogli aplikować jako jeden podmiot do władz wojewódzkich o pomoc w realizacji zamierzonych zadań - mówi Marian Janusz - prezes zarządu UTW w Jarosławiu, organizator konferencji.

Na przebieg spotkania złożył się wykład ks. bp. Adama Szala, który przybliżył zebranym postać bł. bp. Józefa Pelczara - jako jednego z najwybitniejszych umysłów i duszpasterzy Podkarpacia, koncert muzyki kameralnej i organowej w wykonaniu muzyków: Jacka Ścibora (tenor), Jakuba Międlara (organy) i Huberta Hadro (organy) oraz uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jarosławiu, Msza św. pod przew. ks. bp. Adama Szala oraz wycieczka po Jarosławiu (dla osób przyjezdnych). 

Spotkanie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, wsparcia udzielił Burmistrz Miasta Jarosławia. 

 

Przypomnijmy:

Jarosławski Uniwersytet Trzeciego Wieku założony został 1 czerwca 2006 r. przy ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. ks. Bronisława Markiewicza (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna). Należy do grupy czternastu UTW na Podkarpaciu. Od 2009 roku działa samodzielnie, zrzesza 340 studentów działających w kilkunastu sekcjach dydaktycznych. Najliczniejszą grupę stanowi klub melomana (100 osób), ale sporym zainteresowaniem cieszą się także sekcje językowe (włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki), sportowe (pilates, nordic walking, gimnastyka w wodzie), malarska, poezji, informatyczna i inne. Poza tym studenci spotykają się na wykładach poświęconych tematyce zdrowotnej, przyrodniczej i in.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku założony został na początku lat siedemdziesiątych XX w. w Tuluzie we Francji, z czasem inicjatywa stała się bardzo popularna i powstawały kolejne. Polską kolebką UTW stała się Warszawa, gdzie już w 1975 roku powołano pierwszy UTW. Na Podkarpaciu natomiast pionierem kształcenia seniorów jest Rzeszów (od 1983 r.). Obecnie w Polsce działa 385 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają ponad 100 tysięcy słuchaczy. Podstawowym założeniem funkcjonowania UTW jest poprawa jakości życia osób w wieku średnim i starszym, umożliwienie im rozwijania zainteresowań i scalanie środowiska tych osób. Nie bez znaczenia jest także zjawisko starzenia się społeczeństw w wielu krajach.

 

 

Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(03.04.2012 | aktualizacja 03.04.2012 08:47)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30