Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Od piątku do niedzieli (11-13 maja br.) reprezentanci Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego przebywali w Jarosławiu. Kocham Polskę i Ty ją kochaj - to hasło przewodnie rajdowców, którzy rokrocznie wyruszają do miejsc związanych z dramatycznymi wydarzeniami z naszej historii. Nie wszyscy wiedzą, że siedem lat wcześniej, gdy powstawał Pomnik Katyński w Jarosławiu, uczestnicy Rajdu Katyńskiego przywieźli ziemię z pięciu miejsc kaźni, które zamknięto w pięciu urnach i wmurowano w podstawę pomnika. W organizację i przebieg Rajdu Katyńskiego zaangażowany był Bogdan Cichy, uroczystości przebiegały pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego i Starosty Powiatu.
Fot. Iwona Międlar
Na pobyt w Jarosławiu złożyły się odwiedziny miejsc związanych z historią naszego narodu, w tym m.in. Pomnika Katyńskiego przed kościołem pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, kamienia Żyje Polska w ogrodach sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, tablicy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II na budynku ratusza, pomnika Czesławy Puzon pseudonim Baśka w parku przy ul. Kraszewskiego, dawnej siedziby UB przy ul. Sienkiewicza oraz siedziby GESTAPO przy ul. Słowackiego, Pomnika Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego. Rajdowcy odwiedzili także okoliczne miejscowości, jak np. Wiązownicę, gdzie złożyli kwiaty na grobach ofiar napaści UPA na wieś 17.04.1945 r. Zakończenie uroczystych obchodów miało miejsce w niedzielę na terenie d. Opactwa Sióstr Benedyktynek pod Krzyżem Golgoty Narodów.

Bardzo ciekawym elementem kilkudniowego spotkania z historią była prelekcja, którą prowadził  historyk i komandor Rajdu Leszek Rysak w Katolickim Centrum Kultury na temat Rajdów Katyńskich. Gimnazjaliści mieli możliwość poznać historię mordu tysięcy polskiej ludności cywilnej przez oddziały SS w podwileńskich Ponarach w latach 1941-44. Uczestniczyli w nim poza młodzieżą gimnazjalną także zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, działacze NSZZ Solidarność", w tym Andrzej Buczek, dr Andrzej Ćwierz, Jadwiga Piątek, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Pomocy Edukacyjnej im. H. i T. Zielińskich oraz w charakterze gospodarza ks. prałat Andrzej Surowiec.

 

 


Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(16.05.2012 | aktualizacja 16.05.2012 08:10)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30