Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

VII WOJEWÓDZKI KONKURS "SACRUM W LITERATURZE"

31 marca br. w Prywatnym Gimnazjum ss. niepokalanek miał miejsce finał Wojewódzkiego Konkursu w kat. recytatorskiej i ogłoszenie wyników w kat. plastycznej. Znamienitym gościem okazał się aktor Teatru Polskiego w Warszawie Janusz Zakrzeński.

31 marca br. w Jarosławiu odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu "Sacrum w literaturze". Organizatorem Konkursu jest Prywatne Gimnazjum ss. Niepokalanek oraz Urząd Miasta Jarosławia. Patronat honorowy nad imprezą objął Biskup Adam Szal, Burmistrz Miasta Jarosław Janusz Dąbrowski.

Z uwagi na spore zainteresowanie gimnazjalistów, od ubiegłego roku wprowadzono do konkursu, poza kategorią recytacji, także plastyczną, która cieszy się dużym powodzeniem. Zmaganiom recytatorskim przypatrywali się ks. Bp Adam Szal, Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Przemyślu pani Elżbieta Lemek.

RECYTACJA

Tegoroczne eliminacje przebiegały dwuetapowo, ze szkół gimnazjalnych na Podkarpaciu wyłoniono dwudziestu najlepszych uczniów i 4 marca br. podczas I etapu prezentowali swoje umiejętności przed komisją.

Do finału 31 marca br. zakwalifikowano 10 osób i to one właśnie walczyły o zwycięstwo w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu.

Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego i wyłonienie zwycięzców w kat. recytatorów rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem JE ks. bpa Adama Szala. "Żywię nadzieję, że miłość do literatury pozwoli wam pokonać bylejakość dzisiejszej kultury, w której seriale wypierają wszystko, co wartościowe" - powiedział podczas homilii ks. Zbigniew Suchy.

Aktor Teatru Polskiego w Warszawie Janusz Zakrzeński przewodniczył komisji konkursowej razem z ks. Zbigniewem Suchym - redaktorem Rozgłośni Radia Archidiecezji Przemyskiej Fara i Małgorzatą Ćwioro - studentką teatrologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pan Janusz Zakrzeński od czterech lat przewodniczy komisji konkursowej, od lat związany jest serdeczną przyjaźnią z zakonem ss. niepokalanek.

Przed ogłoszeniem werdyktu uczniowie Prywatnego Gimnazjum ss. niepokalanek zaprezentowali spektakl pt. "Nieść nadzieję". Wpleciona we współczesność historia zbawienia oddaje w bardzo wymowny sposób prawdę o grzechu człowieka i Miłosierdziu Boga. Sztuka zrobiła na p. Januszu Zakrzeńskim duże wrażenie, podziwiał grę aktorską i wymowę całego spektaklu. "Jestem szczęśliwy, że po raz trzeci mogę gościć w tej szkole i powinniście być dumni, ze swojej szkoły, bez pruderii powtarzam, że wyrastacie na elitę intelektualną Polski" - takie słowa uznania skierował tuż po przedstawieniu do uczniów i nauczycieli szkoły ss. niepokalanek.

Werdyktem jury zwycięzcą konkursu w kat. Recytacji została Katarzyna Krucan z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu, II miejsce zajęła Katarzyna Pieniążek z Gimnazjum w Nowej Sarzynie, a dwa równorzędne III miejsca przyznano Annie Musiał z Gimnazjum w Nowej Wsi oraz Michał Krucanowi z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu. Wyróżniono Marię Ocalewicz z ZS w Pawłosiowie oraz Karolinę Jadwigę Stęchły - Zdziech z Gimnazjum w Nowej Sarzynie.

Spośród autorów wybranych przez recytatorów najczęściej wybierano ks. Jana Twardowskiego i Annę Kamieńską.

Konkurs stał się też okazją do wspomnienia o Janie Pawle II, którego wszyscy kochają; czas rozstrzygnięcia eliminacji przypadł na ogólnomiejskie obchody rocznicy śmierci Papieża. Janusz Zakrzeński wrócił pamięcią do czasów, gdy Karol Wojtyła chodził do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, na sztuki, w których grał aktor. "Miałem to szczęście…" - z nostalgią wspominał Janusz Zakrzeński.

PRACE PLASTYCZNE

Prace w konkursie plastycznym "sacrum w literaturze" wykonane były bardzo różnymi technikami, udział w nim wzięło aż 128 gimnazjalistów z 34 szkół podkarpackich. Komisja w składzie: Stanisław Lenar - przewodniczący, Agata Woźniak - Niemkiewicz - artysta plastyk, Marzena Stęc - artysta plastyk oceniła wszystkie prace przyznając pięć równorzędnych nagród następującym osobom: Marcelinie Kilian z PG im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim za pracę "Droga do zbawienia", Jadwidze Rzepka z PG im. Królowej Jadwigi w Widełce za pracę "Bogu Stwórcy", Monice Szewczyk z Gimnazjum w Domaradzu za pracę: "Twoja droga", Katarzynie Trojnar z Niepublicznego Gimnazjum im. F. Magrysia w Handzlówce za pracę: "Maryjo Królowo Polski", Wiktorowi Jasiewiczowi z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu za prace "Pasja", "Pasja II", "Zmartwychwstanie".

Na wyróżnienie zasłużyli: Jadwiga Bartman z PG w Kraczkowej, Ewa Lizak z Gimnazjum w Giedlarowej, Katarzyna Markowska z PG nr 1 w Jarosławiu, Bernadeta Mazur z PG nr 1 w Jarosławiu, Małgorzata Stysiał z PG w Drohojowie, Izabela Tokarz z Gimnazjum w Giedlarowej, Sabina Turek z PG w Drohojowie, Agnieszka Wanic z Gimnazjum w Domaradzu, Agata Wisz z ZS nr 1 w Stobiernej, Barbara Wołoszyn z PG nr 2 w Rzeszowie.

Jak przekonywał artysta Stanisław Lenar uczniowie z zapałem podchodzili do swoich prac, wkładali bardzo dużo serca w ich powstanie, "cieszę się, że przez dwa lata tak pięknie rozwija się ten konkurs (kat. plastyczna - przyp. aut.), najbardziej cenię sobie prace zrobione z potrzeby serca, a te właśnie takie są" - powiedział po ogłoszeniu wyników.

Iwona Międlar Biuro Prasowe UM Jarosławia
(07.04.2006 | aktualizacja 29.11.2007 16:38)
Zmagania oceniali nie tylko jurorzy
Zmagania oceniali nie tylko jurorzy
Katarzyna Pieniążek zdobyła II miejsce
Katarzyna Pieniążek zdobyła II miejsce
Spektakl "Nieść nadzieję"
Spektakl "Nieść nadzieję"
W rolę Chrystusa wcielił się nauczyciel Robert Sus
W rolę Chrystusa wcielił się nauczyciel Robert Sus
Sztuka poruszyła aktora Janusza Zakrzeńskiego
Sztuka poruszyła aktora Janusza Zakrzeńskiego
W przerwie podziwiano prace plastyczne. Burmistrz Janusz Dąbrowski, artysta plastyk Stanisław Lenar i s. Róża - dyr. Gimnazjum
W przerwie podziwiano prace plastyczne. Burmistrz Janusz Dąbrowski, artysta plastyk Stanisław Lenar i s. Róża - dyr. Gimnazjum
Ks. Biskup Adam Szal wręcza zdobywczyni I miejsca Katarzynie Krucan dyplom i nagrodę
Ks. Biskup Adam Szal wręcza zdobywczyni I miejsca Katarzynie Krucan dyplom i nagrodę
Laureaci Konkursu w kat. recytacji z aktorem Januszem Zakrzeńskim
Laureaci Konkursu w kat. recytacji z aktorem Januszem Zakrzeńskim
Gimnazjaliści nagrodzeni za prace plastyczne razem z aktorem i Stanisławem Lenarem - przew. jury. Fot. Iwona Międlar
Gimnazjaliści nagrodzeni za prace plastyczne razem z aktorem i Stanisławem Lenarem - przew. jury. Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Listopad 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30