Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jesteśmy „Samorządowym Liderem Edukacji" po raz drugi

Miasto Jarosław po raz drugi znalazło się w gronie laureatów „Samorządowego Lidera Edukacji”. W tej edycji otrzymaliśmy dodatkowo wyróżnienie „Primus”, wręczane za uzyskanie najwyższej liczby punktów przyznanych przez recenzentów. Jarosław został tym samym doceniony za wkład w rozwój szkolnictwa oraz tworzeniu dobrych warunków życia dla młodzieży uczącej się.
Fot. Andrzej Adamski

61 samorządów z całej Polski zostało uhonorowanych certyfikatem i znakiem jakości „Samorządowy Lider Edukacji" w II edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji. 14 listopada br., podczas gali finałowej w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, certyfikat odebrał burmistrz Andrzej Wyczawski.

O przyznaniu certyfikatu decydowała komisja złożona z naukowców reprezentujących kilka ośrodków akademickich z całej Polski - oceniała samorządy pod kątem jakości prowadzonej przez nie lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci badali m.in. działania gmin i powiatów na rzecz rozwoju infrastruktury oświatowej, skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na szkolnictwo, innowacyjność działań w zakresie podnoszenia jakości kształcenia czy prowadzenie edukacji zgodnej z potrzebami rynku pracy i lokalnych społeczności.

Aby poddać się procedurze akredytacyjnej, gminy i powiaty wypełniały specjalny raport samooceny, w którym opisywały własne działania w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.  Następnie raporty te były szczegółowo analizowane przez komisję akredytacyjną, która weryfikowała przedstawione w nich osiągnięcia i działania. Recenzenci oceniali gminy i powiaty na podstawie informacji przekazanych przez samorządy, ale także w oparciu o audyty odbywające się w gminach czy dane ze źródeł zewnętrznych, np. dane dotyczące wyników egzaminów w szkołach, dla których samorząd jest organem prowadzącym.  Każdy samorząd oceniało niezależnie od siebie troje recenzentów.

Podczas gali do wyróżnionych samorządowców zwróciła się Grażyna Kaczmarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która przeprowadziła procedurę akredytacyjną: - To że jesteście Państwo z nami dowodzi, iż reprezentujecie jednostki samorządowe, dla których inwestowanie w wiedzę nie jest pustym hasłem, ale realną wartością urzeczywistnianą w codziennym działaniu, w codziennym rządzeniu i zarządzaniu lokalną przestrzenią edukacyjną.

W uroczystości uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski, który odebrał certyfikat z rąk Grażyny Kaczmarczyk, oraz zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(15.11.2012 | aktualizacja 20.11.2012 14:29)
Archiwum
Luty 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28