Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Obchody Roku Piotra Skargi

Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm Rokiem ks. Piotra Skargi, a podczas XXVI sesji Rady Miasta Jarosławia radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia bieżacego roku „Rokiem księdza Piotra Skargi" na terenie miasta Jarosławia. Wszystko za sprawa przypadającej w tym roku 400-setnej rocznicy śmierci kaznodziei. W naszym mieście główne uroczystości obchodów odbywają się od 21 do 23 listopada.
Fot. Monika Polita
Podczas wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu Jarosławskiego...
Podczas wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu Jarosławskiego...
Joanna Kociuba ze Stowarzyszenia Kulturalno-Wychowawczego im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
Joanna Kociuba ze Stowarzyszenia Kulturalno-Wychowawczego im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

Uroczystości w dniu 22 listopada rozpoczęły się o godzinie 9.00 wspólną sesją Rady Miasta Jarosławia i Rady Powiatu Jarosławskiego w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji. Otworzyli ją przewodniczący RM Jarosław Pagacz oraz przewodniczący RPJ Leszek Szczybyło. Z wykładem poświęconym jezuicie wystąpiła Joanna Kociuba ze Stowarzyszenia Kulturalno-Wychowawczego im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

Piotr Skarga zasłynął jako kaznodzieja głoszący kazania dla ludu, nie tylko dla osób wybranych, dla całej społeczności. Zasłynął jako opiekun osób najbiedniejszych - mówiła prelegentka. Ksiądz Piotr Skarga kilkakrotnie przebywał w Jarosławiu. Odegrał ogromną rolę w powstaniu kolegium jezuickiego przy Kolegiacie, wpłynął na decyzje Zofii Tarnowskiej o ufundowaniu szkoły. Ksiądz Piotr Skarga przyjeżdża raz jeszcze do Jarosławia w 1593 roku, po 20 latach nieobecności. Do generała zakonu pisze: Jestem tu w Jarosławiu... szukałem miejsca spokojnego; staram się jednak nie próżnować, chciałbym jakimś pismem przyczynić się do chwały Bożej i pożytku dusznego... kazania miewam jednak regularnie i wcale to nie sprawia ciężaru... Przebywając właśnie na naszym terenie Skarga opracowuje Kazanie na niedziele i święta całego roku, które wydano w Krakowie w 1595 r.

Piotr Skarga był wybitnym kaznodzieją, niestrudzonym obrońcą wiary i polskości. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa. Kaznodzieja zmarł w 1612 roku, w Krakowie. Podczas jego pogrzebu inny znany kaznodzieja Fabian Birkowski powiedział „Nierychło takiego kaznodzieję Polska nasza obaczy, który serca ludzkie trzymał w rękach swych, obracał niemi, kędy chciał, przez dziwną, a jemu tylko daną wymowę". W słowach Fabiana Birkowskiego zawiera się cała działalność Skargi, i ta charytatywna i polityczna. To jego wielkie umiłowanie człowieka, tego prostego; to dla nich budował szpitale, zakładał stowarzyszenia - podkreślała Joanna Kociuba w trakcie wykładu.

Dalsza część uroczystości tego dnia przeniosła się do Kolegiaty pw. Bożego Ciała. Tam odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp Adama Szala. A w godzinach popołudniowych zainaugurowano sesję naukową. Z wykładem wystąpili: ks. dr Kazimierz Leń, ks. dr Tomasz Homa SJ, ks. dr Wacław Siwak, prof. dr hab. Roman Pelczar, dr Paweł Kozioł. Nie zabrakło również akcentów artystycznych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Piotra Skargi zaprezentowali przedstawienie poświęcone patronowi swojej szkoły, koncert dał Chór i Orkiestra Kameralna NICOLAUS z Kraczkowej.

W sesji jak i we Mszy św. uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski, wraz z zastępcami Bogdanem Wołoszynem i Stanisławem Misiągiem, sekretarz Jan Biłas, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, radni RM, przedstawiciele służb mundurowych i zaproszeni goście.

23 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomiczna odbyła się druga część sesji naukowej. Głos zabrali: ks. dr Kazimierz Leń SJ, ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec oraz mgr Tomasz Janik. A na zakończenie obchodów Roku Piotra Skargi w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji odbył się koncert fortepianowy.

Organizatorzy obchodów w Jarosławiu: Parafia pw. Bożego Ciała, Zakład Historii Nowożytnej - Instytut Historii UR w Rzeszowie, Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Urząd Gminy Jarosław, Stowarzyszenie Kulturalno - Wychowawcze im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(23.11.2012 | aktualizacja 27.11.2012 12:22)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31