Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Potomkowie Wilhelma Orsettiego w Jarosławiu

Potomkowie Wilhelma Orsettiego, właściciela kamienicy, w której obecnie znajduje się muzeum, odwiedzili nasze miasto. We wtorek, 21 maja spotkali się z zastępcą burmistrza Bogdanem Wołoszynem oraz dyrektorem Muzeum-Kamienica Orsettich, Jarosławem Orłowskim.

21 maja, trzech członków rodu Orsettich z Polski oraz siedmiu z Francji odwiedziło jarosławskie Muzeum. W szczególności interesowała ich historia przodka Wilhelma, właściciela najpiękniejszej kamienicy w mieście. Rodzina Orsettich zwiedziła także Ratusz. Tu spotkali się z zastępcą burmistrza Bogdanem Wołoszynem. Większość gości zawitała do naszego miasta po raz pierwszy, ale byli i tacy - wśród nich Wilhelm Orsetti  z Warszawy oraz Hubert d'Orsetti z Francji - którzy już wcześniej szukali swoich korzeni w Jarosławiu. Potomkowie Wilhelma Orsettiego goszczący u nas to dziewiąte, dziesiąte i jedenaste pokolenie. Część rodziny mieszka na południu Europy od ponad 120 lat.  Ich losy splotły się przypadkowo 16 lat temu. Hubert d'Orsetti, właściciel dużej posiadłości ziemskiej we Francji zatrudnił Polaków. W albumie, który otrzymał od nich w prezencie znalazł fotografię perełki renesansu, jarosławskiej kamienicy Orsettich. Od tej fotografii zaczęły się jego poszukiwania polskich korzeni.

- Do Jarosławia przyjechała tylko część naszej rodziny, ale jest nas znacznie więcej. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość obejrzenia miejsca, gdzie żył nasz przodek, a mój imiennik - podkreślał Wilhelm Orsetti. Dodał również, że takie rodzinne spotkania organizują w Polsce co roku wykorzystując je właśnie na studiowanie historii rodziny i miejsc z nią związanych.


Wilhelm Orsetti, którego gościliśmy z Rodziną w Jarosławiu, to potomek i imiennik słynnego - siedemnastowiecznego bankiera i kupca włoskiego, przybyłego do Polski z Lukki w 1632 r., osiadłego w Krakowie, gdzie z powodzeniem prowadził rozliczne interesy handlowe. Pomagali mu współrodacy m.in. bratanek Ruggiero Orsetti - od 1647 r. również obywatel Krakowa.
Handlował głównie jedwabiem i suknem włoskim, ale też miedzią, artykułami z żelaza i metalu. Swoją działalność kupiecką rozszerzył na Lwów, Lublin, Warszawę, Poznań, Gdańsk oraz oczywiście Jarosław, z którym nawiązał bliskie kontakty niedługo po osiedleniu się w Polsce. W 1633 r. kupił tu kamienicę wzniesioną w latach 1570-93, a następnie przebudował. Przy zakupie domu, z myślą o nim jako o dogodnej placówce dla handlowych operacji, musiał również uwzględnić warunek postawiony przez ówczesną właścicielkę miasta, Annę Ostrogską: „ku ozdobie miastu i pożytkowi". Dzięki Wilhelmowi kamienica zyskała charakter reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej z podcieniami, dobudowanym piętrem i dekoracyjną attyką. Jarosławski dom nie był jedynym w posiadaniu włoskiego kupca. W Warszawie przy ul. Nowomiejskiej oraz w Krakowie znajdowały się kolejne. W 1643 r. uważany był za najbogatszego kupca krakowskiego. Zmarł w 1659 roku. Po Wilhelmie, w 1 poł. XVIII w. właścicielem kamienicy był m.in. rzeźbiarz Tomasz Hutter. Od 1945 r. mieści się tutaj Muzeum.

Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII. Zapraszamy! 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(24.05.2013 | aktualizacja 25.05.2013 22:37)
Fot. Małgorzata Młynarska
Z Wilhelmem Orsettim spotkał się zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Z Wilhelmem Orsettim spotkał się zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Wizyta w jarosławskim Muzeum...
Wizyta w jarosławskim Muzeum...
Spotkanie w Sali Narad jarosławskiego Ratusza.
Spotkanie w Sali Narad jarosławskiego Ratusza.
Archiwum
Wrzesień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30