Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Okrągły jubileusz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

26 maja minęło dokładnie 20 lat od utworzenia na bazie 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich nowego Związku Taktycznego - 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczystości jubileuszowe odbyły się dzień wcześniej w rzeszowskim kompleksie koszarowym. Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego reprezentował Sekretarz Miasta, Jan Biłas.

 

Jubileusz był okazją do przypomnienia tradycji brygady, jej osiągnięć na przestrzeni 20 lat, złożenia podziękowań żołnierzom i pracownikom za służbę oraz pracę na rzecz formacji, również przyjęcia gratulacji. Z tej okazji okolicznościowy list wystosował Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, który dowódcy 21 BSP płk. dypl. Wojciechowi Kucharskiemu wręczył podczas uroczystości Sekretarz Miasta, Jan Biłas. Gospodarz miasta gratuluje w nim jubileuszu, składa życzenia oraz podkreśla, że tego rodzaju Święto jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na rolę Brygady chroniącej niepodległości państwa, zapewniającej bezpieczeństwo oraz nienaruszalność polskich granic.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w rzeszowskim Kościele Garnizonowym, następnie odczytano Apel Pamięci pod tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich spod Narwiku znajdującą się na ścianie kościoła, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty.

Uroczysty apel z okazji święta 21 BSP odbył się na stadionie „Podhalańczyk". Tam dowódca płk dypl. Wojciech Kucharski złożył meldunek o gotowości pododdziałów brygady dla Z-cy Szefa Sztabu Wojsk Lądowych gen. bryg. Marka Mecherzyńskiego. W czasie apelu wyróżniono żołnierzy i osoby wspierające brygadę: wręczono m.in.: „Gwiazdy Iraku", „Gwiazdy Afganistanu", Medale za Długoletnia Służbę, odznaki Zasłużony Żołnierz RP, „Statuetki Podhalańczyka". Zostały nadane także tytuły „Honorowego Podhalańczyka", które na przestrzeni 20 lat otrzymało już blisko 140 osób, w tym także Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski. Tytuł przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym nie tylko dla brygady, ale i w zakresie propagowania chlubnych tradycji wojsk górskich i podhalańskich.

Dodatkowo, w związku z Jubileuszem została wydana książka autorstwa mjra rez. Artura Surmacza pt. „21 Brygada Strzelców Podhalańskich 1993-2013". Jest to najdokładniejsze opracowanie, w którym można znaleźć informacje o działalności Podhalańczyków - od powstania formacji aż do dnia dzisiejszego.

***

21 Brygada Strzelców Podhalańskich została sformowana w 1993 r. na mocy rozkazu Szefa Sztabu Generalnego oraz decyzji Ministra Obrony Narodowej, który nakazał kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich oraz przyjąć jako patrona imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Obecnie jest największą brygadą w kraju podlegającą bezpośrednio pod Dowódcę Wojsk Lądowych, liczy blisko 4500 żołnierzy i posiada w swoich szeregach 10 jednostek wojskowych od Przemyśla po Kłodzko.

 

Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII. Zapraszamy!

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.05.2013 | aktualizacja 27.05.2013 13:20)
Fot. Andrzej Adamski
Archiwum
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31