Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM - AUTOREM KSIĄZEK DLA DZIECI

Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu gościła Andrzeja Grabowskiego - pisarza książek dla dzieci, poetę, dziennikarza. "Podróż do Piękniejszej Strony Świata" - to hasło spotkania, w którym udział wzięło ponad stu uczniów.

Elżbieta Tkacz - dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu zorganizowała w dniu 13 czerwca spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim.

Andrzej Grabowski jest szczęśliwym posiadaczem Orderu Uśmiechu - odznaczenia przyznawanego przez bardzo surowe jury, czyli najmłodszych; jest poetą, prozaikiem, publicystą nagrodzonym przez Niezależną Fundację Kultury POLCUL z siedzibą w Sydney (kapitułę fundacji tworzyli m.in. J. Nowak Jeziorański, G. Herling Grudziński, S. Barańczak, J. Giedroyć), felietonista, dziennikarz, satyryk, jest autorem licznych fraszek, widowisk scenicznych. Redaguje Magazyn ISKRA, jest członkiem Związku Zawodowego Dziennikarzy i Związku Literatów Polskich.

Jako pisarz książek dla dzieci wyśmienicie porusza się po świecie dziecięcej wyobraźni. Rzeczywiście bez jakiejkolwiek tremy rozmawia z dziećmi, które zasypują go odważnymi pytaniami, z uśmiechem zaspokaja dziecięca ciekawość. Poza promocją pozycji książkowych, autor rozbawiał dziecięcą publiczność, która wybuchami śmiechu reagowała na anegdoty i żarty.

Ma 59 lat, dla dzieci pisze od 26 lat, ale jak sam podaje pisarzem dzieci czuje się od lat kilkunastu, od kiedy zaczął otrzymywać korespondencję od swoich czytelników, którzy często nazywają go "Wujkiem". Jest autorem ponad 60 pozycji, ale z powodu wznowień kilkunastu z nich, wydanych na rynku czytelniczym zostało ponad 80.

Na stałe mieszka w Ciężkowicach w Beskidzie Sądeckim (niedaleko Krynicy Górskiej), gdzie najwięcej tworzy. W swojej bibliotece ma kilka tysięcy książek, ale nie potrafi powiedzieć, która z nich jest jego ulubioną; "to tak jak dziecku zadaje się pytanie kogo kocha bardziej, mamę, czy tatę?" - odpowiada. Podaje się jako przyjaciel Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna.

Sztampowy bohater - "Skrzat Wiercipiętek" znany jest dzieciom różnych krajów, a jak powiedział podczas spotkania w Jarosławiu obecnie ukaże się także w Japonii.

Pisarz z pasją opowiadał o swoich bohaterach, a na pytania zadawane przez dzieci odpowiadał błyskotliwie i z ogromnym poczuciem humoru.

Na koniec podzielił się z uczestnikami spotkania sparafrazowanymi przysłowiami polskimi, choćby: "każdy święty nie wyżyłby z renty".

Ale takie przysłowia rozbawiały już dorosłą cześć widowni…

W ofercie Oddziału dla Dzieci MBP w Jarosławiu znajdują sie ksiązki Andrzeja Grabowksiego. Są to m.in.: "Trzy tygodnie z druhną Chuligan", "opowiastki z niedalekich prerii", "Wakacje z literatem", czy słynne "Przygody Skrzta Wiercipiętka".

Iwona Międlar Biuro Prasowe
UM Jarosławia
(20.06.2006 | aktualizacja 29.11.2007 17:08)
Andrzej Grabowski z pasją opowiadał o swoich bohaterach..
Andrzej Grabowski z pasją opowiadał o swoich bohaterach..
a dzieci z ciekawością słuchały.
a dzieci z ciekawością słuchały.
Gospodarzem spotkania była dyrektor MBP w Jarosławiu Elżbieta Tkacz
Gospodarzem spotkania była dyrektor MBP w Jarosławiu Elżbieta Tkacz
Dzieci bez żadnego skrępowania zadawały autorowi przeróżne pytania.
Dzieci bez żadnego skrępowania zadawały autorowi przeróżne pytania.
Ponad setka milusińskich wzięła udział w spotkaniu z pisarzem
Ponad setka milusińskich wzięła udział w spotkaniu z pisarzem
Dialog  z widownią był żywy i często przerywany śmiechem lub oklaskami.
Dialog z widownią był żywy i często przerywany śmiechem lub oklaskami.
Sala wypełniona była po brzegi.
Sala wypełniona była po brzegi.
Andrzej Grabowski barwnie przedstawił historię powstania wielu swoich książek.
Andrzej Grabowski barwnie przedstawił historię powstania wielu swoich książek.
Archiwum