Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W 69. rocznicę Powstania...

1 sierpnia w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskie – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie mieszkańcy naszego miasta uczcili pamięć o tych, którzy stoczyli walkę o wolną, niepodległą Polskę. Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, zainicjował ją burmistrz Andrzej Wyczawski.
Fot. Monika Polita
Godz. 17.00 - wszyscy wstają...
Godz. 17.00 - wszyscy wstają...
Burmistrz Wyczawski składa podziękowania zaangażowanym w program artystyczny, tutaj - Wiktor Marut.
Burmistrz Wyczawski składa podziękowania zaangażowanym w program artystyczny, tutaj - Wiktor Marut.
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bł. O. Michała Czartoryskiego.
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bł. O. Michała Czartoryskiego.

69 lat temu żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji. Do zrywu włączyło się około 40-50 tysięcy powstańców. Tylko co czwarty mógł liczyć na to, że będzie walczył z bronią w ręku. Powstanie z założenia miało trwać kilka dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk, w których poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ponad 150 tys. cywilów. Tych, którzy przeżyli wypędzono z miasta, które po powstaniu było niemal całkowicie zrównane z ziemią.

Obchody rocznicowe upamiętniające to wydarzenie odbyły się w całym kraju, również w Jarosławiu. Zainicjowana przez burmistrza Andrzeja Wyczawskiego uroczystość miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury. O godzinie 17 - w słynną godzinę "W", gdy zaczęło się Powstanie - w Jarosławiu zawyły syreny, samochody zatrzymały się w różnych punktach miasta, zebrani w MOK powstali. Ta minuta to hołd oddany uczestnikom Powstania Warszawskiego. Po tym, na scenie wystąpili artyści MOK. Sylwia Gawura przedstawiła monodram pt. „Budowałam barykadę". Program wyreżyserowała Barbara Płocica na podstawie wierszy Anny Świerczyńskiej, muzykę stworzył Wiktor Marut. Natomiast Katarzyna Wygnaniec, Katarzyna Wysocka, Oliwia Sabat, Justyna Wota oraz Elżbieta Haśko zaśpiewały patriotyczne piosenki.

Burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie programu artystycznego, wręczył ponadto skromne upominki.

Kolejnym punktem wydarzenia była projekcja filmu muzycznego „Zakazane piosenki" w reż. Leonarda Buczkowskiego. To pierwszy polski powojenny film fabularny dopuszczony do dystrybucji, pochodzi z 1946 roku. Akcja filmu toczy się od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945 roku. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski, który grając na fortepianie, opowiada o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej swojemu przyjacielowi. Prawdziwym bohaterem filmu są piosenki z czasów niemieckiej okupacji - patriotyczne i satyryczne, które podnosiły ludność na duchu i pomagały przetrwać trudne chwile.

W uroczystości uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas, dyrektor MOK - Teresa Piątek, radna Grażyna Prząda oraz mieszkańcy Jarosławia.

Wcześniej burmistrz Andrzej Wyczawski wraz z zastępcą Bogdanem Wołoszynem oraz przewodniczącym RM Jarosławem Pagaczem złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bł. O. Michała Czartoryskiego - pochodzącego z podjarosławskich Pełkiń dominikanina i kapelana Powstania Warszawskiego, który został rozstrzelany przez Niemców w 1944 r.

*  *  *

Przy Placu św. Michała znajduje się ekspozycja fotografii z Powstania Warszawskiego. Na jednym ze zdjęć widnieje dowódca Powstania Warszawskiego generał brygady Antoni Chruściel „Monter", który działał w tajnym skautingu na  terenie Jarosławia. W Jarosławiu ukończył również gimnazjum. Na ekspozycji umieszczony jest ponadto wykaz powstańców urodzonych w naszym mieście lub zamieszkałych prawdopodobnie w Jarosławiu. Wystawa jest inicjatywą Centrum Kultury i Promocji.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(02.08.2013 | aktualizacja 03.08.2013 07:37)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30