Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dzień Sybiraka w Jarosławiu

Każdego roku 17 września – w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę obchodzimy Dzień Sybiraka. W Jarosławiu z tej okazji odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne na terenie Dawnego Opactwa ss. Benedyktynek. W tym roku wydarzenie miało podwójny wymiar – jubileusz 85-lecia powstania obchodził Związek Sybiraków.

Uroczyste obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata.

W słowie powitalnym prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska przypomniała w krótkim rysie historię powstania Związku: - W dniach 29-30 czerwca 1928 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej odbył się założycielski zjazd Związku Sybiraków z udziałem 2000 delegatów z całej Polski. Honorowym członkiem został między innymi Józef Piłsudski.

Na drugą część uroczystości wszyscy przeszli w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej pod Krzyż Golgoty Narodów. Tam został odegrany Hymn Narodowy oraz Hymn Sybiraków, odczytany Apel Poległych, Kompania Honorowa wykonała salwę honorową, a zaproszeni goście złożyli kwiaty.

Ostatnim punktem obchodów była dekoracja Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Z rąk prezes Zofii Garczyńskiej odznaczenia otrzymało  siedem osób, w tym: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas oraz przewodniczący RM Jarosław Pagacz. Głos zabrali także zaproszeni goście. Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn w swoim przemówieniu powiedział: - (...) Pamiętajmy o wszystkich, którzy przelali krew podczas wojny, ale także o tych, którzy nosili brzemię okupacji sowieckiej przez lata powojenne. Pamięć o lokalnej historii jest szczególnym obowiązkiem samorządowców (...). Na zakończenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wietlinie. Młodzież w wzruszającym programie artystycznym recytowała poezje i śpiewała pieśni sybirackie.

Organizatorem wydarzenia był Związek Sybiraków Oddział Jarosław oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(19.09.2013 | aktualizacja 20.09.2013 14:46)
Fot. Monika Polita
Złożenie kwiatów...
Złożenie kwiatów...
Zofia Garczyńska - prezez Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu.
Zofia Garczyńska - prezez Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu.
Wręczenie Srebrnej Odznaki Związku Sybiraków...
Wręczenie Srebrnej Odznaki Związku Sybiraków...
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31