Aktualności / wydarzenia

Svidnik nowym partnerem

25 października burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski oraz burmistrz słowackiego miasta Svidnik Ján Holodňák podpisali umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy samorządami.
Andrzej Wyczawski - burmistrz Jarosławia i Ján Holodňák - burmistrz Svidnika podczas podpisywania umowy partnerskiej. | Fot.  Monika Polita
Andrzej Wyczawski - burmistrz Jarosławia i Ján Holodňák - burmistrz Svidnika podczas podpisywania umowy partnerskiej.
Fot. Monika Polita

Na wniosek burmistrza Andrzeja Wyczawskiego w dniu 23 września bieżącego roku Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z miastem Svidnik na Słowacji. Natomiast 25 października nastąpiło już oficjalne podpisanie umowy o współpracy.

- To ważna chwila i ważny moment. Mamy szansę działać w obszarze transgranicznym, dzięki tej umowie mamy możliwość rozwiązywania wielu różnych problemów, także przy użyciu środków zewnętrznych, środków z Unii Europejskiej - podkreślał burmistrz Wyczawski tuż przed uroczystym podpisaniem umowy. Dodał również: - Współpracujemy razem od dawna bez umowy, na rzecz Karpat, na rzecz Euroregionu Karpackiego, ale także na rzecz zawiązywania pewnej wspólnoty, która powinna coraz głośniej mówić, że tu w Karpatach też mamy piękne tereny, tu w Karpatach też powinniśmy zostać zauważeni przez Unię Europejską.

Zgodnie z treścią umowy strony podjęły zobowiązanie do pogłębiania porozumienia i wzajemnej współpracy pomiędzy Miastami w ramach istniejących możliwości, przyczyniając się do gospodarczego i społecznego rozwoju poszczególnych samorządów terytorialnych w duchu przyjaźni, która łączy ludzi mieszkających na ich obszarze. Współpraca transgraniczna  pomiędzy Miastami będzie dotyczyć między innymi takich dziedzin jak: planowanie i gospodarka przestrzenna, gospodarka komunalna i rzemiosło, ochrona przyrody i środowiska naturalnego, transport i komunikacja, kultura i sztuka, kontakty i wymiana młodzieży, turystyka, rekreacja i sport, wzajemna pomoc w przypadku klęsk i katastrof  klimatycznych.
Współpraca Jarosławia ze Słowacją ma już długą historię. Podpisanie umowy partnerskiej ze Svidnikiem jest już trzecią taką formą współdziałania jaką podjęło nasze miasto. Wcześniej zawarte zostały umowy z miastami Michalovce i Humenne.

W uroczystości obok burmistrza Andrzeja Wyczawskiego uczestniczyli ponadto jego zastępcy Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, sekretarz Jan Biłas, skarbnik Barbara Maziarka, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, radni miejscy oraz zaproszeni goście. Natomiast burmistrz Ján Holodňák ze Svidnika przyjechał wraz z zastępcą Mironem Mikita, sekretarzem miasta Vladimirem Šandala  oraz radnym Rady Miasta Svidnik Stefanem Čarný.

Miasto Svidnik znajduje się w południowej części Beskidu Niskiego, w kraju preszowskim. Obecnie posiada ponad 12 tys. mieszkańców, jest administracyjnym ,gospodarczym, kulturalnym i rekreacyjnym centrum regionu. Miasto jest położone w obszarze wsparcia Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka obejmującego polsko-słowackie pogranicze. Stwarza to korzystne warunki do wzmocnienia skuteczności polsko-słowackiej współpracy transgranicznej poprzez stworzenie bazy dla następnych projektów w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.10.2013 | aktualizacja 27.10.2013 11:34)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65