Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Święto partnerskiego miasta Michalovce

W dniach 18-19 sierpnia 2006 r. w słowackim mieście Michalovce odbył się 37. Jarmark Zempliński i 47. Święto Miasta. Z tej okazji w "sercu Zemplina" spotkali się przedstawiciele niemal wszystkich miast partnerskich. Przybyły delegacje z hiszpańskiego Vila-real, bułgarskiej Kavarny, czeskiego Vyškova, ukraińskiego Użgorodu oraz z Jarosławia.

Najdłużej, bo od 1991 r. Michalovce współpracują z Vila-real, 48-tysięcznym miastem, w którym jedna z głównych ulic nosi nazwę Michalovska. Największe a zarazem najbliżej położone miasto partnerskie to Użgorod, w którym mieszka 127 tys. obywateli. Użgorod, podobnie jak 23-tysięczny Vyskov, jest również miastem, z którym współpracuje Jarosław. Natomiast najkrócej, bo od 3 lat rozwija się wymiana z Kavarną, której liczba mieszkańców to 18 tysięcy. W programie uroczystości znalazła się m.in. wystawa płodów rolnych, zlot zabytkowych motocykli, występy zespołów folklorystycznych i kabaretów, zwyczaje dawnego miasta, próba pokonania rekordu Guinessa w lepieniu i wypalaniu dzbana - dotychczasowy rekord to dzban wysokości 110 cm. "Michalovce to najlepsze miasto w regionie koszyckim. Jest sercem i centrum Zemplina" - mówił podczas otwarcia Jarmarku Burmistrz Josef Bobik. "Jarmarki mają wielowiekową tradycję związaną z funkcjonowaniem w Michalovcach różnego rodzaju cechów. Chcemy zachować to, co dobre, ale też wprowadzić nowe elementy i uatrakcyjnić nasze uroczystości" - dodał Primator.

Odbyły się też spotkania, podczas których dokonano prezentacji osiągnięć w poszczególnych miastach i planów dalszej współpracy. Zastępcy Burmistrza Miasta Jarosławia: Bogdan Wołoszyn i Tadeusz Pijanowski z podziwem mówią o gospodarności władz i inwestycjach zarówno tych już zrealizowanych, jak i tych planowanych. Wszyscy natomiast zachwycają się "centralną pesą zoną", czyli deptakiem długości 1 km. Spacery, spotkania w licznych ogródkach, czy przy Fontannie Miłości, a nawet jazda specjalnie wyznaczoną trasą rowerową sprawiają, że miasto tętni życiem do późnych godzin nocnych. Przypomnę, że współpraca naszego miasta z Michalovcami trwa od 1998 r.

Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza
(22.08.2006 | aktualizacja 29.11.2007 20:50)
Zastępcy Burmistrza Jarosławia: Bogdan Wołoszyn i Tadeusz Pijanowski oraz b. Primator Michaloviec Ladislav Ebsky i Artystka malarka Ludmila Lakoma Krausova
Zastępcy Burmistrza Jarosławia: Bogdan Wołoszyn i Tadeusz Pijanowski oraz b. Primator Michaloviec Ladislav Ebsky i Artystka malarka Ludmila Lakoma Krausova
Delegacje przed Urzędem Miasta Michalovce
Delegacje przed Urzędem Miasta Michalovce
Oficjalne otwarcie uroczystości
Oficjalne otwarcie uroczystości
Narada przedstawicieli miast partnerskich - fot. Zofia Krzanowska
Narada przedstawicieli miast partnerskich - fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30