Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

29 stycznia 2014 r. z inicjatywy Burmistrza Miasta Jarosławia odbyły się obchody z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Zakończyły one cykl wydarzeń, organizowanych w przeciągu ostatniego roku, związanych z okrągłą rocznicą, tego najdłuższego zrywu narodowego. Samorząd miejski reprezentowali zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i sekretarz miasta Jan Biłas.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej, sprawowana przez o. Józefa Kiełbasę.  - 22 stycznia 1863 roku, czyli 151 lat od temu, Tymczasowy Rząd Narodowy  w Warszawie ogłosił manifest wzywający wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej przedrozbiorowej do walki zbrojnej przeciw Rosji, podkreślając, że udział w powstaniu jest obowiązkiem każdego Polaka. „Ludzie ochotni do bitew i do obrony dobra narodu - apelowano w odezwie wydanej 7 lutego 1863 roku - szczególnie zaś ludzie wojskowo uzdolnieni niechaj dążą w szeregi narodowe. Uzbrojeni, pod dobrym przewodnictwem, przechodzić mają kordony". W takich okolicznościach zapoczątkowane zostały wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą Powstania Styczniowego. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy uroczystości upamiętniające 150. rocznicę Powstania Styczniowego - mówił w imieniu Burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, Bogdan Wołoszyn -  Dziś kontynuując całoroczne obchody tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia wspominamy patriotyczny zryw Polaków, którego fundamentem były ideały wolności i braterstwa, odwagi i męstwa. To było jedno z najbardziej dramatycznych i najważniejszych wydarzeń w naszej nowożytnej historii. Podjęty przez powstańców heroiczny wysiłek był świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego.

Kolejna część obchodów miała miejsce, w asyście wojskowej, przy tablicy upamiętniającej Powstanie Styczniowe na Starym Cmentarzu. Odczytano Apel Poległych, w hołdzie bohaterskim powstańcom oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców.

Konrad Sawiński
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(30.01.2014 | aktualizacja 31.01.2014 10:11)
Msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej
Msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej
Apel Poległych na Starym Cmentarzu
Apel Poległych na Starym Cmentarzu
Salwa honorowa w hołdzie bohaterom
Salwa honorowa w hołdzie bohaterom
Składanie wieńców pod tablicą upamiętniającą Powstanie Styczniowe
Składanie wieńców pod tablicą upamiętniającą Powstanie Styczniowe
Fot. Konrad Sawiński
Archiwum
Listopad 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30