Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dziecko z cukrzycą w szkole

„Jak opiekować się dzieckiem chorym na cukrzycę w przedszkolu i szkole” to główny temat spotkania zorganizowanego przez Zarząd Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu, jakie odbyło się 26 marca w Centrum Kultury i Promocji.

Co warto wiedzieć o cukrzycy mając w klasie ucznia z tą chorobą, jakie problemy muszą pokonywać dzieci i młodzież w codziennej rzeczywistości,  zalecane sposoby wspomagania dzieci w przezwyciężaniu skutków cukrzycy, organizacyjne aspekty opieki nad dzieckiem z cukrzycą w przedszkolach i szkołach - to tylko niektóre tematy jakie zostały poruszone na spotkaniu zorganizowanym specjalnie dla pedagogów jarosławskich szkół. W charakterze prelegentów wystąpili: Elżbieta Drachal - lekarz diabetolog oraz Renata Wilczkiewicz - prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. W spotkaniu uczestniczyli ponadto Grzegorz Graboń, prezes jarosławskiego Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - organizator wydarzenia oraz z ramienia Urzędu Miasta, sekretarz Jan Biłas.

- W imieniu burmistrza Andrzeja Wyczawskiego serdecznie dziękuję Panu Prezesowi za to, że w czasie spotkań podejmuje problematykę cukrzycy nie tylko w aspekcie ludzi starszych, ale również w sytuacjach gdy ta choroba dotyczy dzieci i młodzieży - mówił sekretarz J. Biłas w wystąpieniu.

Jak ważne jest poszerzanie swojej wiedzy na temat cukrzycy, szczególnie w kontekście dzieci i młodzieży, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie bez powodu choroba ta nazwana jest "epidemią XXI wieku". Dane statystyczne jej dotyczące mogli poznać również uczestnicy spotkania w Centrum Kultury i Promocji: w 2011 r. liczba chorych na świecie to 366 mln, w Polsce 2,5 mln; w tym samym roku z powodu cukrzycy na świecie umarło 4,6 mln ludzi, a co roku na cukrzycę typu 1 zachoruje 78 tys. dzieci.

 

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.03.2014 | aktualizacja 29.03.2014 09:50)
Fot. Monika Polita
Od lewej: Elżbieta Drachal - lekarz diabetolog ,Renata Wilczkiewicz - prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą.
Od lewej: Elżbieta Drachal - lekarz diabetolog ,Renata Wilczkiewicz - prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą.
Archiwum
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30